Marek Kiełtyka, Starszy krośnieńskiego Cechu Rzemiosł Różnych, tłumaczy, że intencją przedsięwzięć, które są organizowane w ramach miejskiego projektu "Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO", jest upowszechnianie rzemiosła wśród społeczności lokalnej oraz ożywienie krośnieńskiej starówki.
Dla rodzin przygotowano warsztaty pod hasłem "Zaglądnij do Cechu". To cykl spotkań, które organizuje Cech od czerwca ub. roku, wspólnie z lokalnymi rzemieślnikami.
- Zajęcia wspierają kreatywność, współdziałanie i tworzenie. Trwają trzy godziny i gromadzą jednorazowo około 12 osób - mówi Marek Kiełtyka.
Do tej pory zorganizowano już trzy rzemieślnicze warsztaty: zdrowe słodycze, laboratorium mechanika oraz stolarz mały.
- Ubolewamy, że szkolne zajęcia praktyczno-techniczne przeszły do lamusa, podczas gdy w innych europejskich krajach a szczególnie w Skandynawii, dostrzega się ich wielki rozkwit. Mamy przekonanie, że udział w takich warsztatach jak zbijanie karmnika, wyrabianie ciasta, dekorowanie tortu, robienie fryzur czy budowanie prostych obwodów elektrycznych to nie tylko ogromna frajda dla dzieci czy młodzieży ale również źródło inspiracji, które może przyczynić się do wyboru dalszej ścieżki edukacji i chęci zdobywania konkretnych umiejętności zawodowych - zaznacza Marek Kiełtyka.
O tematyce kolejnych warsztatów (będzie ich jeszcze 23) decydują krośnianie w internetowych konsultacjach społecznych. Ankietę można wypełnić TUTAJ.
Zdobądź nowy zawód, odkryj pasję
Dla dorosłych mieszkańców Krosna przygotowywany jest cykl 16 kursów. Podobnie jak w przypadku warsztatów, wpływ na tematykę zajęć mają krośnianie. Ankietę można wypełnić TUTAJ.
- Do kursów mogą przystąpić zarówno osoby bezrobotne, uczące się jak i pracujące, które ukończyły 18 rok życia - zachęca Marek Kiełtyka.
Dodaje, że uczestnicy będą się szkolić w 6-osobowych grupach a jeden kurs będzie trwał 120 godzin.
- Zachęcamy osoby, które chcą wziąć udział w konsultacjach, do kreatywnego podejścia - mówi Marta Matelowska, kierownik Cechowego biura.
Zaznacza, że w przedsięwzięciu "Zostać rzemieślnikiem" mogą być zorganizowane bardzo różnorodne kursy. - Najważniejsze, aby specjalizacje i wybrane kierunki przyniosły uczestnikom faktyczny rozwój i otworzyły nowe zawodowe perspektywy - podkreśla.
Rzemieślnicze święto na krośnieńskim rynku
W ramach projektu realizowanego z funduszy norweskich Cech Rzemiosł Różnych zorganizuje Jarmark Rzemieślniczy. Odbędzie się w czerwcu.
- Impreza ma być prawdziwym rzemieślniczym świętem - mówi Marek Kiełtyka.
Dodaje, że intencją wydarzenia jest również ożywienie krośnieńskiej starówki oraz stworzenie przedsiębiorcom, którzy bazują na wiedzy i tradycjach rzemieślniczych, okazji do prezentacji swoich produktów. - Nie zabraknie też muzyki oraz warsztatów - zapowiada Marek Kiełtyka.
Autor: tom
Zdjęcia: Cech Rzemiosł Różnych, Tomasz Jefimow