Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 14:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Krościenko Wyżne w dziennikach Emilii z Jabłonowskich Skrzyńskiej"

W sobotę, 12 listopada, w sali Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym miało miejsce spotkanie, którego tematem przewodnim była prezentacja „Dzienników” Emilii z Jabłonowskich – Skrzyńskiej. Dzienniki opracowała pochodząca z Krościenka Wyżnego prof. Beata Lorens, na co dzień pracująca w Zakładzie Historii Nowożytnej i Dziejów Kościoła Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
„Krościenko Wyżne w dziennikach Emilii z Jabłonowskich Skrzyńskiej"

Autor: fot. UG Krościenko-Wyżne

Swoją obecnością spotkanie uświetnili:

  • Piotr Babinetz – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
  • Andrzej Guzik – Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego.
  • Marek Aftanas – Radny Powiatu Krośnieńskiego, dyrektor naszej szkoły.
  • Ks. Proboszcz Wiesław Kałamarz.
  • Jerzy Stasiczak – obecny właściciel zespołu parkowo-dworskiego w Krościenku Wyżnym

Wykład prof. Beaty Lorens okraszony został fragmentami z „Dzienników” Emilii Skrzyńskiej, które przybliżyły obecnym na sali: życie codzienne właścicieli dworu, relacje z parafią, obchody świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pożaru dworskich zabudowań i wiele innych bardzo ciekawych wątków z dziewiętnastowiecznego Krościenka Wyżnego w tym sprowadzenie do krypty w starym kościele ciała Cecylii Jabłonowskiej. Fragmenty odczytała przy akompaniamencie specjalnie dobranych utworów muzycznych Jadwiga Kielar, która kilka tygodni wcześniej zdobyła tytuł „Gminnej Torreadorki Ortografii.”

W tę wspaniałą podróż do XIX-wiecznego Krościenka Wyżnego wszystkich zgromadzonych na sali zabrało również dwoje uczniów szkoły podstawowej: Blanka Słowik oraz Filip Wojtuń, którzy wcielili się w rolę bohaterów „Dzienników”.

Pani prof. Lorens przedstawiła także informacje na temat źródeł historycznych wykorzystanych do opracowania tej bardzo ciekawej publikacji. Po zakończeniu spotkania, podczas owacji ze strony publiczności, pomysłodawca wydarzenia - Wójt Gminy Krościenko Wyżne wręczył prof. Beacie Lorens bukiet kwiatów i podziękował za wspaniałą lekcję historii.

Źródło: UG Krościenko-Wyżne



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ