Prace przy odbudowie i remoncie zabytkowych, kamiennych piwnic (trzy z nich ustawione są osią wzdłużną prostopadle do płyty rynku, a pozostałe trzy od strony północnej pierzei zachodniej ustawione są równolegle do płyty rynku) rozpoczęły się pod koniec października ub. roku. Wykonawca – firma spółka "RAF-MAR" z Lutczy już je zakończyła.
- Rewitalizacja rozpoczęła się od usunięcia drzew, rosnących na pasie zieleni pomiędzy ciągami pieszymi i jezdnymi, których system korzeniowy osłabiał konstrukcję kamiennych piwnic w formie sklepionych komór - przypomina Krystyna Boczar-Różewicz z dukielskiego magistratu.
Dodaje, że prace toczyły się pod nadzorem archeologów.
W ramach prac, które kosztowały ponad 1,5 mln zł, zostało wykonane zadaszenie tzw. prześwietlacz. Wejście do piwnic po schodach usytuowane jest od strony północnej pierzei. Działa w nich wentylacja grawitacyjna. Piwnice zostały również podświetlone.
- Na pasie ziemi, pomiędzy ciągami pieszymi a jezdnymi, posiana została trawa - dodaje Krystyna Boczar-Różewicz.
W okresie średniowiecza Dukla odgrywała ważną rolę w polsko-węgierskim handlu winem, a jego rozwój spowodowany był korzyściami związanymi z położeniem na "szlaku winnym".
- Handel winem i prawo składu posiadane przez miasto (nadał je w 1588 roku Zygmunt III Waza) wpłynęły na jeszcze jeden ważny element dziedzictwa kulturowego, który zachował się do dzisiaj – dawnych piwnic, w których przechowywano wino - mówi Krystyna Boczar Różewicz.
Dukielski magistrat podkreśla, że część piwnic zostanie udostępniona zwiedzającym. Jednak ich otwarcie planowane jest dopiero po zakończeniu rewitalizacji całej płyty rynku. Ta ma się rozpocząć wczesną wiosną.
Autor: tom
Zdjęcia: UM Dukla