Zimowym utrzymaniem objętych jest 1 743,669 km dróg wojewódzkich. Zastosowano cztery standardy (od III do VI), które zostały określone przede wszystkim przez:
- zakres odśnieżania,
- zakres posypywania drogi środkami chemicznymi czy uszorstniającymi,
- rodzaj dopuszczalnych utrudnień np. zajeżdżony śnieg, nabój śnieżny,
- czas reakcji na występujące zjawiska pogodowe,
Jezdnie w standardzie III odśnieżane są na całej szerokości i długości, a śliskość zimowa zwalczana na skrzyżowaniach z drogami, skrzyżowaniach z koleją, odcinkach o pochyleniu > 4%, przystankach komunikacji publicznej, w innych miejscach ustalonych w planach operacyjnych zarządu drogi.
Po ustaniu opadów śnieg luźny może zalegać do 6 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu utrudniająca ruch samochodów osobowych, zaspy i języki śniegowe mogą występować do 6 godz., mogą występować inne utrudnienia dla samochodów osobowych.
W standardzie IV jezdnia odśnieżana jest na całej szerokości i długości. Śliskość likwidowana jest na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.
Po ustaniu opadów śnieg luźny może zalegać do 8 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu utrudniająca ruch samochodów osobowych, zaspy i języki śniegowe mogą występować do 8 godz., mogą występować inne utrudnienia dla samochodów osobowych.
W standardzie V jezdnie odśnieżane są na całej szerokości i długości. W miejscach występowania zasp odśnieżany jest co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek. Natomiast śliskość zimowa likwidowana jest na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.
Po ustaniu opadów śnieg luźny może zalegać do 16 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu utrudniająca ruch samochodów osobowych, może występować nabój śnieżny, zaspy mogą występować do 24 godzin. W tym standardzie dopuszcza się przerwy w komunikacji do 24 godzin.
W standardzie VI jezdnia może pozostać zaśnieżona. Prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb, a śliskość zimowa likwidowana jest po odśnieżeniu w miejscach wyznaczonych przez zarząd drogi.
Śnieg luźny może zalegać, może też występować warstwa zajeżdżonego śniegu utrudniająca ruch samochodów osobowych oraz nabój śnieżny. Zaspy mogą występować do 48 godz.
Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie tłumaczy, że Rejony Dróg Wojewódzkich (w Jarosławiu, Jaśle, Lubaczowie, Łańcucie, Mielcu, Rymanowie, Stalowej Woli i Ustrzykach Dolnych) akcję zimową prowadzą w oparciu o "plany operacyjne", w których szczegółowo opisane są czynności z podziałem na drogi i odcinki oraz sprzęt i osoby odpowiedzialne.
Informacje o stanie pogody PZDW i RDW pozyskują od firmy "CUMULUS" zajmującej się profesjonalnym przygotowaniem prognoz. Ponadto do monitorowania sytuacji na drogach PZDW korzysta z 41 kamer zainstalowanych w pasach drogowych dróg wojewódzkich.
Do realizacji zadań związanych z zimowym utrzymaniem dróg w sezonie 2022/2023 PZDW planuje używać m.in.:
- 80 pługopiaskarek
- 6 pługów ciężkich
- 17 odśnieżarek wirnikowych
- 22 koparko-ładowarki/równiarki
Materiały do likwidacji gołoledzi (posiadane i planowane do zakupu):
- piasek 36 491 ton
- sól 12 875 ton
- kruszywo 2 561 ton
PZDW informuje, że punkty informacyjne w okresie zimowym pracują w dni robocze w godz. od 6:00 do 15:00. Przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych oraz występowaniu przerw w ruchu na drogach pracują we wszystkie dni tygodnia w godz. od 6:00 do 22:00 lub całą dobę.
Rejon Dróg Wojewódzkich w Rymanowie mieści się przy ul. Dworskiej 23 – tel. 13 435-51-30, e-mail: [email protected]. Drogi, za które odpowiada:
- 886 – Domaradz-Sanok
- 886A – Domaradz-Sanok-miasto Sanok
- Drogi dojazdowe przy obwodnicy Sanoka
- 887 – Brzozów-Rymanów-Daliowa
- 887A – Brzozów-Daliowa(łącznik Humniska)
- 889 – Sieniawa-Bukowsko-Szczawne
Rejon Dróg Wojewódzkich w Jaśle mieści się przy ul. Niegłowickiej 6a – tel. 13 44 351 20 oraz 13 44 511 80. Drogi, za które odpowiada w powiecie krośnieńskim:
- 990 – Twierdza-Krosno
- 991 – Lutcza-Krosno
- 993 – Gorlice-Nowy Żmigród-Dukla
Autor: tom