Prawo jazdy kategorii B - co jest ważne?
Samochody już dawno przestały być uważane za środki transportu, które są dostępne tylko dla osób bogatych. Obecnie auta należą do grupy obowiązkowych elementów życia człowieka, ponieważ większość populacji dojeżdża nimi do pracy, szkoły, na zakupy, wczasy etc. O ile pojazd można nabyć za stosunkowo niewielką kwotę, tak do poruszania się nim wymagane są odpowiednie uprawnienia. W pierwszej kolejności należy odbyć kurs, a dopiero później przystąpić do państwowego egzaminu na prawo jazdy, składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Jest to nie lada wyzwanie, podczas którego ludziom towarzyszy ogromny stres, czyli główny sprawca banalnych błędów, niewynikających z braku umiejętności czy wiedzy.
Niezbędne dokumenty
Aby ubiegać się o uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodów osobowych, należy pamiętać o kilku istotnych obowiązkach i formalnościach. W pierwszej kolejności trzeba udać się do gabinetu lekarskiego w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem określonej kategorii. W niektórych przypadkach szkoła nauki jazdy współpracuje ze specjalistami wydającymi takie orzeczenie. Obecnie kosztuje ono około 200 złotych.
Istotną kwestią jest to, aby przed zapisaniem się na kurs złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, a także założyć profil kandydata na kierowcę (PKK). W tym celu należy zgłosić się do wydziału komunikacji i wypełnić wniosek z wymaganymi załącznikami:
- dowód osobisty lub paszport,
- aktualne zdjęcie,
- orzeczenie lekarskie,
- pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych (jeśli osoba nie ukończyła 18 lat).
Co zrobić, aby zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym podejściem?
Zarówno egzamin praktyczny, jak i teoretyczny (test sprawdzający wiedzę o ruchu drogowym wraz z pierwszą pomocą) to niezwykle stresujące doświadczenie dla każdego kursanta. Nic dziwnego, jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu człowieka dorosłego. Wbrew pozorom da się zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B bez paraliżującego stresu, wystarczy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych zasad.
Dobra szkoła jazdy to podstawa
Nic tak nie wpływa na podbudowanie pewności siebie, jak przebywanie z osobą motywującą, wierzącą w Twoje umiejętności. Tylko wykwalifikowani instruktorzy są w stanie pomóc w przygotowaniach do egzaminu na prawo jazdy. Uczący powinien być opanowany, doświadczony, empatyczny i co najważniejsze - wymagający. Kursant, który nie przećwiczy jazdy na placu manewrowym ani nie zostanie odpowiednio przygotowany do bezpiecznego kierowania pojazdem w ruchu drogowym, może mieć problem z uzyskaniem uprawnień niezbędnych do prowadzenia samochodu.
Egzamin praktyczny w pojeździe szkoleniowym
Wybór odpowiedniego ośrodka kształcącego przyszłych kierowców to nie jedyny aspekt, który z pewnością przyczyni się do podejścia do egzaminu bez stresu. Nie ulega wątpliwości, że każda zmiana, związana chociażby z osobą siedzącą na miejscu pasażera lub dotycząca samochodu, w dużym stopniu wpływa na samopoczucie kierującego. Mało kto wie, że na egzaminie praktycznym istnieje możliwość wykorzystania pojazdu, którym jeździło się na kursie. Jest to ogromne ułatwienie dla tych, którzy przyzwyczaili się do danego modelu auta i np. potrafią płynnie ruszać i bez wahania sprawdzić światła i płyny w KIA Rio.
Uczęszczanie na zajęcia teoretyczne
Aby uporać się ze stresującym egzaminem na prawo jazdy, trzeba zaczerpnąć podstawowej wiedzy o układach i konstrukcji samochodu oraz przyswoić znaki drogowe, orientować się w pierwszej pomocy i znać zasady ruchu drogowego. W tym celu warto brać aktywny udział w zajęciach organizowanych przez szkołę jazdy. Niektórzy kursanci uważają, że to strata czasu, a teorię można opanować samodzielnie. Nic bardziej mylnego! Wykładowcy nie przekazują „suchych zasad”, ponieważ wszelkie teorie i definicje są przedstawiane na konkretnych przykładach. Pomoc profesjonalistów z pewnością pozytywnie wpłynie na wynik egzaminu teoretycznego.
Relaks w dniu egzaminu
Żeby „zaliczyć teorię” i bezbłędnie zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy należy maksymalnie się odprężyć i zrelaksować. Brzmi to nieco banalnie i dla wielu osób będzie to graniczyło z cudem, jednak to jedyny sposób na opanowanie emocji. Nerwy i stres zakłócają koncentrację i z pewnością nie pomogą w całym przedsięwzięciu - mogą jedynie zaszkodzić. Dlatego warto sprawić sobie jakąś przyjemność przed egzaminem np. obejrzeć ulubiony film, iść na zakupy, spędzić miło czas z rodziną i znajomymi.
Inne sposoby na zdanie egzaminu na prawo jazdy
W żadnym przypadku nie wolno tworzyć czarnych scenariuszy i z góry spisywać wszystko na straty. W dniu egzaminu powinno się zaplanować wszystko na spokojnie. Pośpiech nie sprzyja uspokojeniu emocji, dlatego opłaca się przyjechać nieco wcześniej (około 15 minut przed planowaną godziną).
Pozytywne myślenie czyni cuda, toteż trzeba być przekonanym, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Czekając na swoją kolej, raczej nie warto używać smartfona. Ten czas można przeznaczyć na uspokojenie myśli lub szybką powtórkę np. jak włączyć światła mijania, gdzie znajduje się zbiornik płynu chłodniczego etc.
W trakcie trwania egzaminu praktycznego wskazana jest jazda płynna, która jest wysoko punktowana przez egzaminatora (nawet jeśli pojawią się drobne niedociągnięcia). Oprócz tego należy regularnie kontrolować sytuację w lusterkach i maksymalnie skupić się na drodze.
Podsumowanie
Nauka jazdy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu człowieka, niezależnie od wieku. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość tego, że zdobycie uprawnień do kierowania pojazdem naprawdę nie jest warte wyniszczenia organizmu stresem. Egzamin na prawo jazdy zawsze można powtórzyć, a jego niezaliczenie za pierwszym podejściem to nie koniec świata.