Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 16:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Wspólny Las" informuje o planowanych kolejnych wycinkach drzew uzdrowiskowych

Uzdrowiskowa grupa „Wspólny Las” alarmuje o planowanych działaniach Nadleśnictwa Dukla: "Szykuje się kolejna wycinka lasu uzdrowiskowego i demolowanie terenu na Borowinowej w Iwoniczu-Zdroju". 
"Wspólny Las" informuje o planowanych kolejnych wycinkach drzew uzdrowiskowych

Autor: fot. Wspólny Las

Pod koniec starego i początku nowego roku lokalna uzdrowiskowa grupa „Wspólny Las” kilkakrotnie spacerowała po wschodnim stoku góry Borowinowej (506 m n.p.m.). Powodem ich częstych spacerów w tym miejscu są ich przypuszczenia i obawy, że w najbliższym czasie Nadleśnictwo Dukla dobierze się do kolejnego wydzielenia na Borowinowej. Chodzi o wyjątkowe i przepiękne wydzielenie 178-G o cechach lasu naturalnego, wchodzące w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 (Rymanów PLH 180016). Poza tym wydzielenie to wchodzi w skład roboczego projektu rezerwatu przyrody „Dolina Potoku Flora”. Grupa przypomina, że w ubiegłym roku na samej tylko Borowinowej od strony Iwonicza-Zdroju, w wydzieleniu 178-F, dukielscy leśnicy dokonali ogromnych wycinek lasu uzdrowiskowego, zniszczyli liczne siedliska przyrodnicze oraz zdemolowali teren uzdrowiskowy. Warto dodać, że pod administracją Nadleśnictwa Dukla jest również Przedziwna i Winiarska, które w ostatnich latach również zostały mocno zniszczone przez dukielskich leśników.

- Niestety, ten rok może być kolejnym tragicznym rokiem dla lasów uzdrowiskowych. W minionym roku bardzo ucierpiały one na skutek rabunkowej gospodarki leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Dukla oraz Nadleśnictwo Rymanów. Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, z którym ścisle współpracujemy, już w czerwcu ubiegłego roku wyraziło swoje stanowisko wydając stosowne oświadczenie - przyznaje uzdrowiskowa grupa Wspólny Las. (Oświadczenie stowarzyszenia)

- Śmieszy i dziwi nas propagandowy nastrojowy filmik z radosną świąteczną muzyką, który ukazał się ostatnio na facebooku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, mający legitymować wycinki na terenie całej RDLP Krosno. Nie jesteśmy przeciwko pozyskiwaniu drewna i jego użytkowemu wykorzystywaniu. Czym innym jednak jest wycinanie i gospodarcze wykorzystanie np. plantacji sosnowych na Niżu Polskim, a czym innym wycinanie lasów: uzdrowiskowych, górskich i pogórskich lasów wodochronnych, glebochronnych. Mają one często charakter lasów naturalnych i unikalnych starodrzewi. Coraz częściej mamy wrażenie, że krośnieńscy leśnicy tego nie rozumieją, nie rozróżniają lub celowo ignorują. Zdajemy sobie sprawę z absurdalnej wręcz sytuacji, że las uzdrowiskowy traktowany jest przez leśników jako fabryka desek. Niestety - podobnie jest w lasach bieszczadzkich, lasach Pogórza Przemyskiego czy Beskidu Niskiego. Dość wspomnieć o ostatnim poście na facebooku Inicjatywy Dzikie Karpaty, który opisuje planowaną skandaliczną i szokującą wycinkę drzew o wymiarach pomnikowych w Nadleśnictwie Krasiczyn - informuje Wspólny las. Inicjatywy Dzikie Karpaty (kliknij tutaj).

- W tym roku planujemy przeprowadzić szczegółowe lustracje i monitoringi zniszczeń kilku wydzieleń otaczających Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. W ten sposób gromadzimy niepodważalne dowody na to, że gospodarka leśna w lasach uzdrowiskowych nie sprawdza się, przyczynia się do coraz większych szkód środowiskowych i zagraża ich delikatnej równowadze przyrodniczej - o swoich planach informują grupowicze.

- Nasi Drodzy Czytelnicy, zachęcamy Was, byście również w swoich miejscach zamieszkania dokumentowali zniszczenia, robili zdjęcia, nakręcali filmy i udostępniali te materiały w mediach społecznościowych. Zachęcamy Was również do pisania pism i do pokojowych protestów. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, aby wycinanie podkarpackich lasów uzdrowiskowych i naszych pięknych lasów beskidzkich, bieszczadzkich i pogórskich przeszło do porządku dziennego. To nasz obywatelski obowiązek aby dowiedziało się o tym całe polskie społeczeństwo. Lasy należą do społeczeństwa, do Obywatelek i Obywateli, a leśnicy jedynie zarządzają nimi w naszym imieniu - zachęca do interakcji grupa Wspólny Las.

- Wejście dukielskich leśników z wycinką w wydzielenie 178-G będzie dla nas kolejnym potwierdzeniem, wręcz dowodem, na traktowanie lasu uzdrowiskowego tylko i wyłącznie jako fabryki desek, bez oglądania się na jego bezcenne funkcje społeczne, przyrodnicze i „usługowe” na rzecz naszego uzdrowiska - mówi grupa Wspólny Las.

Grupa Wspólny Las zaprasza Was do obejrzenia fotorelacji z tego pięknego (jeszcze) wydzielenia, któremu grozi zniszczenie (więcej zdjęć poniżej w galerii).

- A tak swoją drogą Nadleśnictwo Dukla musi być w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, skoro decyduje się na handel drewnem pochodzącym z naszych uzdrowiskowych lasów na tak ogromną skalę. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i całe Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” potrzebują szybkiej systemowej reformy. Do tematu wydzielenia 178-G niebawem wrócimy - informuje grupa.

Poniżej rekomendacja Wspólnego Lasu: 

Źródło: Wspólny Las



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ