Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 12:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak działa tokarka do metalu?

Tokarka to bardzo popularne urządzenie, który jest używane już od wielu lat. Oczywiście w tym czasie dochodziło do sporych ulepszeń, dzięki czemu obecnie wykorzystywane modele są jeszcze wydajniejsze, solidniejsze i bardziej precyzyjne. Dlatego są tak chętnie stosowane w przemyśle – nawet na masową skalę. Przekonaj się zatem, jak działa tokarka do metalu.
Jak działa tokarka do metalu?

Czym jest tokarka do metalu?

Tokarka do metalu, jak sama nazwa wskazuje, służy do toczenia. Urządzenia tego typu należą do grupy sprzętów służących do obrabiania skrawaniem. Przede wszystkim stosuje się je podczas pracy z przedmiotami o kształcie brył obrotowych np. walców, stożków, kul, a także gwintów wewnętrznych i zewnętrznych. 

Warto zaznaczyć, że tokarki do metalu są wykorzystywane na masową skalę w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej służą do obrabiania metalu, ale z powodzeniem można je przydają się też podczas pracy z drewnem.

Kluczowe znaczenie ma również to, że praca z tokarką nie należy do skomplikowanych, ale niezbędne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Dlatego operator powinien wcześniej ukończyć specjalistyczny kurs.

Niekiedy tokarki mogą służyć nie tylko do toczenia, ale też do wiercenia, wytłaczania i rozwiercania. Znajdź taką, która najlepiej odpowie Twoim potrzebom - https://machineryline.pl/-/tokarki-do-metalu--c2403.

Na jakich zasadach działa tokarka do metalu?

Toczenie wykonywane jest poprzez wprawienie w ruch obrotowy przedmiotów, które później mają być obrobione. Następnym etapem prac jest skrawanie, do czego wykorzystywany jest specjalny sprzęt obróbczy. Tak naprawdę zazwyczaj jest to po prostu nóż tokarski. 

Zauważ, że tokarka jest wyposażona w części, pozwalające na utrzymanie obrabianego obiektu na swoim miejscu. Dzięki temu urządzenie może być jeszcze bardziej precyzyjne. Pomaga w tym uchwyt tokarki bądź specjalny kłach.

Podczas wyboru tokarki do metalu warto pamiętać o tym, że istnieje kilka rodzajów tych maszyn. Zazwyczaj różnią się między sobą osią obrotu przedmiotu oraz kierunkiem ruchu posuwowego.

Sposób toczenia można też podzielić na punktowe, kształtowe i obwiedniowe. Możesz również spotkać się z podziałem, który dzieli tokarki na pracujące zewnętrznie lub wewnętrznie – niekiedy bywa to nazywane wytaczaniem bądź roztaczaniem.

Z pewnością znajdziesz także naprawdę nowoczesne tokarki do metalu, które są szczególnie popularne w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie zazwyczaj korzysta się z tokarek wyposażonych w sterowanie numeryczne.

Jakie zastosowanie mają tokarki do metalu?

Wiesz już, jak dużą popularnością cieszą się tokarki do metalu. Ich zastosowanie jest jeszcze szersze, ponieważ poszczególne modele mogą skrawać nawet naprawdę niewielkie elementy. Bez problemu możesz też je stosować do pracy przy przedmiotach ważących kilka ton. Znacznie zwiększa to zakres działania tokarki. 

Zwróć uwagę na to, że właśnie dzięki tokarkom możliwe jest stworzenie wielu elementów o właściwie nieograniczonej ilości kształtów. Poza tym tokarka do metalu może mieć wymienne głowice, dzięki czemu mogą wiercić, wywiercać otwory, a także wygładzać powierzchnie poszczególnych elementów.

Właśnie ze względu na możliwości, jakie zapewnia tokarka ten sprzęt, jest ważnym elementem wyposażenia wielu mniejszych warsztatów np. przydomowych, jak i dużych zakładów produkcyjnych. Szczególnie tych specjalizujących się w tworzeniu części do samochodów lub maszyn. W końcu to w tych miejscach najczęściej wykorzystywany jest metal.

Poznaj też inne zastosowanie tokarek do metalu, czyli m.in.:

  • hutnictwo – do obróbki wlewków oraz walców hutniczych,
  • branża motoryzacyjna – do obróbki czopów wałów korbowych,
  • kolejnictwo – do obróbki osi kół wagonów, lokomotyw i zestawów kołowych,
  • w branży zbrojeniowej.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ