Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 15:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W jaki sposób GDDKiA nazywa węzły drogowe?

Głównym celem nazewnictwa dróg szybkiego ruchu oraz węzłów, które są przy nich zlokalizowane, jest ułatwienie lokalizacji na mapie projektowanego odcinka autostrady lub drogi ekspresowej. W jaki sposób Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadaje nazwy kolejnym węzłom? Oto najważniejsze informacje. 
W jaki sposób GDDKiA nazywa węzły drogowe?

Autor: fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

W połowie 2022 roku władze powiatu krośnieńskiego oraz gminy Miejsce Piastowe wyrażały swoje niezadowolenie z powodu prób zmiany nazw węzłów drogowych. W miejsce "Iskrzynia" i "Miejsce Piastowe" miały zostać nadane nazwy "Krosno Północ" i "Krosno Południe". 

Argumentowano wówczas, że szczególnie Miejsce Piastowe powinno zachować nazwę. Było to ważne ze względu na przecinanie się w jego obrębie dróg krajowych DK28 i DK19, przyszłe usytuowanie obwodnicy, a także potencjał kulturowy miejscowości – m.in. centrum dziedzictwa bł. Bronisława Markiewicza.

Nazwa "Miejsce Piastowe" pozostała (węzeł w Iskrzyni będzie nazywać się "Krosno"), jednak warto się na moment pochylić nad metodyką nazywania kolejnych węzłów przez GDDKiA.

Wraz z przybywaniem kolejnych kilometrów dróg organ opracował specjalne zasady, które określają nazewnictwo węzłów drogowych. Mają być one jak najbardziej jednoznaczne dla podróżujących. Zasady w tej kwestii reguluje zarządzenie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z 7 kwietnia 2009 roku.

- Węzły drogowe oznacza się nazwami pobliskich miast lub miejscowości, posiadających istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne, w szczególności tych, których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys. Miejscowościami tymi są miasta z listy aktualnych miast wojewódzkich oraz miasta z listy miast wojewódzkich z lat 1975-1998. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się oznaczanie węzłów drogowych nazwami miejsc geograficznych istotnych z punktu widzenia historycznego lub kulturowego - możemy przeczytać na stronie GDDKiA

Według wytycznych nazwy powinny być jednoczłonowe (w przypadku miejscowości dwuczłonowych dopuszcza się stosowanie dłuższych nazw) oraz różne w porównaniu z innymi nazwami węzłów. W przypadku, gdy wokół miasta znajdują się od 2 do czterech węzłów, wówczas oprócz nazwy miejscowości stosuje się oznaczenie geograficzne np. południe czy północ. Jeśli wokół miasta jest 5 lub więcej węzłów, wówczas dopuszczalne jest stosowanie nazw dzielnic lub charakterystycznych nazw dla danego obszaru aglomeracji. Przykładem takiej nazewnictwa jest węzeł Częstochowa Jasna Góra.

Autor: Marcin Polak

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ