W Krośnie uroczystości z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa przygotowuje m.in. Fundacja 21, z którą współpracuje Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Planeta 21 oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Niebieska 21.
- W ubiegłym roku organizowaliśmy konferencję dla pracowników krośnieńskich szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych. W tym roku chcemy wyjść do młodzieży. Dla nich 21 marca odbędą się wykłady połączone z projekcją filmu o Zespole Downa oraz warsztaty psychoedukacyjne - mówi Ewa Szajnicka, psycholog, dyrektor przedszkola Planeta 21
Placówka zaprosi młodzież z krośnieńskich podstawówek do budynku przy ul. Czajkowskiego 51. - To nasz nowy obiekt - mówi Renata Kopacz, założycielka Fundacji 21.
Przypomina, że fundację założyła w 2014 roku, niedługo po urodzeniu syna z trisomią 21, czyli Zespołem Downa. Pomocą początkowo objęte były dzieci z tą wadą genetyczną.
Przedszkole Planeta 21 powstało 2,5 roku później. - Kontynuacją jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa Niebieska 21 - mówi Renata Kopacz. Zaznacza, że wszystkie te placówki obejmują opieką dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. - Rehabilitujemy przede wszystkim dzieci ze spektrum autyzmu, czy różnymi wadami genetycznymi - opowiada.
Przedszkole integracyjne mieściło się początkowo w budynku przy ul. Wolności. - Działalność rozpoczęliśmy z czwórką dzieci - opowiada Renata Kopacz.
Teraz placówka ma już dwa budynki. Do przedszkola przy ul. Wolności uczęszczają 43 dzieci (dwie grupy trzylatków i jedna grupa czterolatków), przy ul. Czajkowskiego 45 dzieci – grupa pięciolatków i dwa oddziały zerówkowe.
Ewa Szajnicka podkreśla, że przedszkole jest integracyjne. - Łączymy dzieci zdrowe z dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego – szczególnie z autyzmem, których jest coraz więcej, oraz z wadami genetycznymi, nawet bardzo rzadkimi - mówi.
Dyrektorka przedszkola tłumaczy, że szczególna uwaga w procesie dydaktycznym skupiona jest na podopiecznych z orzeczeniami. - Stosujemy różne metody terapii i pracy z dziećmi - mówi Ewa Szajnicka. Dodaje, że są to metody znane w całej Polsce ale też i unikatowe. - Na przykład elementy metody Padovan, mikropolaryzacja mózgu, metoda Tomatisa, integracja sensoryczna czy hydroterapia, która prowadzona jest tylko na naszym przedszkolu - wylicza.
Ewa Szajnicka zaznacza, że kadra przedszkola zwraca uwagę na to, żeby dzieci zdrowe wykorzystywały w pełni swój potencjał. - Żeby się rozwijały i przy okazji uczyły empatii i tolerancji do niepełnosprawności - mówi.
Katarzyna Januszczak-Dereń, logopeda i neuologopeda w przedszkolu Planeta 21 tłumaczy, że dzieci mają zapewnioną opiekę specjalistyczną. - Objęte są terapią logopedyczną, pedagogiczno-psychologiczną, zajęciowo-ruchową z elementami integracji sensorycznej - wylicza.
W przedszkolu Planeta 21 najmłodsi mają do dyspozycji m.in. salę doświadczania światła wyposażoną w sprzęty, które stymulują rozwój zmysłów.
Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszy się dywan interaktywny. - Projektor rzucający obraz na podłogę, na której dzieci mogą korzystać z różnych gier i zabaw - tłumaczy Ewa Szajnicka. Dodaje, że jest on wykorzystywany w rehabilitacji. - Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, gry rozwijają zdolności matematyczne, percepcję wzrokową, są świetną alternatywą dla tradycyjnej terapii - mówi.
Renata Kopacz informuje, że rekrutacja do przedszkola Planeta 21 prowadzona jest przez cały rok. - Dzieci przyjmowane są w miarę wolnych miejsc - mówi.
Dodaje, że wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej planeta21.pl.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow