Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 10:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska biblioteka wspiera projekty kulturalne. Jakie pomysły mają krośnianie?

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs na lokalne inicjatywy kulturalne. Organizacje i grupy nieformalne złożyły dziewięć wniosków. Siedem z nich otrzymało dofinansowanie. Rozdzielona pula to 28 tysięcy złotych.
Krośnieńska biblioteka wspiera projekty kulturalne. Jakie pomysły mają krośnianie?

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!" w programie BLISKO, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zgodnie z regulaminem inicjatywy powinny być związane z kulturą i edukacją (w tym z promocją czytelnictwa), wynikać z konkretnych potrzeb mieszkańców Krosna i mieć charakter niekomercyjny.

- Mogą być realizowane w postaci warsztatów, zajęć, spotkań, wystaw, koncertów, imprez plenerowych - wylicza Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Na konkurs wpłynęło dziewięć wniosków. Oceniła je komisja w składzie: Elżbieta Staroń (dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej), Joanna Sowa (naczelnik Wydziału Promocji i Turystyki UM Krosna), Małgorzata Błaż (inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu UM Krosna), Ewelina Jurasz (dyrektor Biura Wystaw Artystycznych) oraz Hubert Kotarski (socjolog, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim).

- Wartość wszystkich zgłoszonych inicjatyw wyniosła 67 tysięcy 205 złotych, natomiast budżet projektu przeznaczony na ten konkurs to 28 tysięcy złotych - podkreśla Monika Machowicz.

Dodaje, że wszystkie wnioski otrzymały dofinansowanie warunkowo i w niższej kwocie od wnioskowanej. - To znaczy, że wymagają aktualizacji i konsultacji w celu ustalenia w jakim zakresie i na jakich warunkach inicjatywa będzie realizowana - tłumaczy Monika Machowicz.

Inicjatywy, które otrzymały dofinansowanie:

  • Wędrówki literackie: Tego nie robi się kotu… (Krośnieńska Fundacja Rozwoju) – 5 tys. zł
    Założeniem jest przypomnienie mieszkańcom Krosna życia i twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej poprzez różne działania twórcze. W ramach zadania zaplanowano m.in.: czytanie wierszy poetki z aktywnym udziałem publiczności, warsztaty plastyczno-poetyckie, spektakl dla dzieci i młodzieży, konkurs układania limeryków, wystawę prac "ilustrowanie Szymborskiej".
  • PoznajMY się w Krośnie! (ObudźMY Miasto!) – 2 tys. zł
    W ramach zadania młodzi ludzie zamierzają zrealizować cykl warsztatów rozwojowych z zakresu umiejętności interpersonalnych, organizacyjnych, zarządzania projektami, komunikacji i pracy w zespole. Warsztaty odbywać się będą w krośnieńskich instytucjach kultury, w tym w bibliotece. Co w założeniu wnioskodawców będzie też okazją do poznania przez młodzież zasobów tych instytucji.
  • Almanach Poetycki – Krośnieńscy Poeci o Krośnie (Grupa Poetycka "Krosno”) – 5 tys. zł
    Celem inicjatywy jest promocja i ukazanie dorobku poetów związanych z Krosnem i regionem poprzez umożliwienie im prezentacji ich twórczości podczas wieczorów autorskich. Spotkaniom towarzyszył będzie almanach z wierszami uczestniczących w zadaniu poetów.
  • CZYTAJ. Na zdrowie! (Zdrowo Zaczytani) – 5,5 tys. zł
    Projekt opiera się na czterech blokach: "Po zdrowie - do apteki", "Po zdrowie – do pasieki", "Po zdrowie – na sportowe trasy", "Po zdrowie – na kwietne tarasy". W każdym z nich znajdą się spotkania z autorami książek popularnonaukowych tematycznie związanych z danym blokiem, a także warsztaty recenzenckie.
  • Książeczkowa przygoda z Fundacją Wielkie Serce (Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci) – 3 tys. zł
    Projekt obejmuje cykl wydarzeń integrujących dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy. Uczestnicy zadania wezmą udział w warsztatach teatralnych i filmowych, spotkaniu z pisarzem, a także sami spróbują napisać bajkę związaną z Krosnem i przygotują przedstawienie kukiełkowe, które zaprezentują w bibliotece.
  • Spektrum Mocy – działania edukacyjne dla dzieci oraz opiekunów (Siła Rodziców) – 5 tys. zł
    Autorzy projektu zamierzają zorganizować warsztaty rozwojowe dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu, warsztaty edukacyjne dla opiekunów, spotkania ze specjalistami, w tym z autorkami książek poruszających tematykę funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu. Projekt będzie okazją do powołania grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów, a w bibliotece powstanie przestrzeń wsparcia i integracji.
  • Zawód: POETA (Inicjatywa Poetycka) – 2,5 tys. zł
    Inicjatywa ma na celu stworzenie przestrzeni dla rozwoju młodych poetek i poetów. Realizacja zadania obejmie spotkania z młodymi poetami adresowane do młodzieży, warsztaty pisania wierszy oraz lekcje czytania poezji współczesnej w krośnieńskich liceach.

Autor: tom

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ