Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 16:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspólny Las alarmuje - trwa demolowanie lasów uzdrowiskowych

- Trwa demolowanie lasów uzdrowiskowych pomiędzy Rymanowem-Zdrojem a Iwoniczem-Zdrojem na Suchej Górze w obszarze Natura 2000 - alarmuje inicjatywa społeczna Wspólny Las.
Wspólny Las alarmuje - trwa demolowanie lasów uzdrowiskowych

Autor: fot. Wspólny Las

Poniżej zamieszczamy teks grupy Wspólny Las:

Nadleśnictwo Rymanów kontynuuje demolowanie lasów uzdrowiskowych pomiędzy Rymanowem-Zdrojem a Iwoniczem-Zdrojem, na terenie gminy Rymanów. Tym razem Nadleśnictwo Rymanów weszło z wycinką w kolejne wydzielenie: 189-D (powierzchnia 14,95 ha), wchodzące w skład obszaru ochronnego Natura 2000 (Rymanów PLH 180016) na Suchej Górze (611 m n.p.m.). To kluczowe wydzielenie w postulowanym rezerwacie przyrody „Dolina potoku Flora”, nad którego projektem trwają prace. To urokliwe miejsce o urozmaiconej rzeźbie terenu, ze stromiznami, wypłaszczeniami, miejscami podmokłymi.

Nadleśnictwo Rymanów doskonale wiedząc, że trwają prace projektowe nad rezerwatem, zarządziło wycinkę w tym wydzieleniu od 23 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Ponad 11 miesięcy wycinki! Wejście rymanowskich leśników z destrukcyjnymi wycinkami w to wydzielenie, pokazuje ich ignorancję wobec praw rządzących światem przyrody, pogłębianie lokalnych deficytów wody oraz likwidowanie naturalnej bariery ochronnej przed wiatrami. Poza tym jest to niszczenie lasu o niezmiernie ważnej funkcji społecznej dla lokalnych mieszkańców, turystów, kuracjuszy i wczasowiczów. Warto zaznaczyć, że południowa część tego wydzielenia bezpośrednio graniczy z Głównym Czerwonym Szlakiem Beskidzkim, który m.in. wykorzystywany jest jak droga zrywkowa.

Wydzielenie 189-D to wyjątkowo piękny, naturalny fragment lasu pomiędzy uzdrowiskami. Co ciekawe, nawet sami leśnicy w swoim opisie taksacyjnym oznaczyli je najwyższą kategorią N1 czyli las naturalny w 8-stopniowej skali. Ten las to piękny, dojrzały drzewostan bukowo-jodłowy w sile wieku (60 procent drzew ma ponad 100 lat), poza tym występują tu miejscami buki w wieku 144 lat. Urokowi temu wydzieleniu dodają rosnące miejscami 80-letnie czereśnie oraz ponad 50-letnie brzozy i sosny. Miejsce to jest lokalną ostoją bioróżnorodności, rezerwuarem wody, barierą przed wiatrami.

Występują tu liczne stanowiska mchów, porostów, paproci, jest to miejsce występowania wielu gatunków ptaków, w tym ptaków chronionych np. dzięciołów, puszczyków.

Podczas wycinki pod piłami motorowymi padają buki i jodły. W trakcie ściągania drewna zostało uszkodzonych dużo drzew dlatego staną się one podatne na podsychanie, zamieranie oraz działalność szkodników i zarodniki hub, a ilość dróg zrywkowych drenujących las z wody jest przerażająca.
Leśnicy szczególnie chętnie wycinają buki największe, zdrowe bo z takich będą mieć największy zysk. Często są to drzewa, którym niewiele brakuje do wymiarów drzew pomnikowych więc tym chętniej wyznaczają je do wycinki, aby nie zdążyły osiągnąć pomnikowych rozmiarów. Zapominają przy tym, że takie właśnie drzewa stanowią fundament lasu a świadczone przez nie tzw. usługi systemowe są bezcenne. Wycinają ponadto drzewa z mchami i porostami, drzewa biocenotyczne, dziuplaste i potencjalnie dziuplaste. Są to często przepiękne drzewa o jedynych i wyjątkowych kształtach i pokroju.

Rymanowscy leśnicy całkowicie zapominają przy tym, że ich rola w ekosystemie lasu jest kluczowa dla zachowania jego zdrowotności i bioróżnorodności. Drzewa te dają np. naturalny okap i cień dla całego bogactwa szaty roślinnej oraz miejscowych zwierząt.

Nadleśnictwo Rymanów prowadząc destrukcyjną wycinkę i demolując teren uzdrowiskowy, nie liczy się z przedmiotem ochrony tego obszaru Natura 2000, a są nimi: siedlisko przyrodnicze 9130 - buczyna karpacka, oraz miejsca żerowania dwóch nietoperzy będących pod ścisłą ochroną gatunkową, tj. nocka dużego i podkowca małego.

Dziwi nas bierna postawa Pana Burmistrza Rymanowa, któremu widocznie nie zależy na lasach uzdrowiskowych dających spokój, zdrowie i ukojenie sanitariuszom i wczasowiczom z całej Polski, a nawet Europy.

Pytacie nas co Wy możecie robić? Odpowiadamy: nagłaśniać i dokumentować wszystkie szkody w lasach w Waszym otoczeniu, bo na rozliczenie leśników na pewno przyjdzie czas.

Aby jednak nie było tak pesymistycznie mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość. Otóż 2 marca b.m. przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) zapadł kluczowy wyrok dla przyszłości polskich lasów. W sprawie, którą Polsce wytoczyła Komisja Europejska, po skardze Pracowni na rzecz

Wszystkich Istot, WWF Polska i Fundacji Frank Bold, Trybunał orzekł, że Polska łamie prawo środowiskowe UE. To kluczowy wyrok, od którego nie ma odwołania i Polska musi się do niego dostosować. Pora na głęboką reformę Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i zmianę polskiej ustawy o lasach. To wspaniała wiadomość na którą czekaliśmy!

Póki co zapraszamy Was do obejrzenia naszej obszernej fotorelacji z wydzielenia 189-D na Suchej Górze. Sami oceńcie czy tak powinna wyglądać w terenie „trwale zrównoważona, wielofunkcyjna i racjonalna gospodarka leśna” i tzw. dobro lasu według leśników.

Poniżej propozycje do artykułów:

https://www.forest-monitor.com/pl/lasy-panstwowe-zrzucaja-kajdany-fsc/

https://www.forest-monitor.com/pl/dla-patronow-jak-pracownicy-lasow-panstwowych-finansuja-swoje-wlasne-fundacje-i-stowarzyszenia-kosztem-majatku-skarbu-panstwa/

https://wyborcza.pl/7,177851,29379315,podhale-koledowanie-z-wiceministrem-w-jego-okregu-wyborczym.html

Tekst i zdjęcia Wspólny Las



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ