Po zimowej przerwie hulajnogi elektryczne ponownie zostały wystawione w Krośnie. Jak z nich skorzystać dowiesz się z naszego artykułu, który znajdziesz TUTAJ.
Hulajnogi elektryczne są bardzo łatwe w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają dużego wysiłku fizycznego i można nimi poruszać się z dużą prędkością. Są również bardzo praktyczne w użytkowaniu, ponieważ można nimi łatwo poruszać się po mieście, zwłaszcza w zatłoczonych obszarach miejskich. Warto jednak mieć świadomość, że poruszanie się tym pojazdem wymaga znajomości przepisów.
W 2022 roku znowelizowano Ustawę Prawo o ruchu drogowym. Wówczas pojawiły się przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Jeden z zapisów tego aktu prawnego może budzić jednak wątpliwości.
Chodzi konkretnie o art. 33a pkt. 1, który brzmi: Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Co zrobić przykładowo w sytuacji, gdy nie ma pasa dla rowerów ani chodnika, droga leży w terenie zabudowanym, czyli obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Czy można jechać taką drogą?
- W związku z tym, iż hulajnoga elektryczna nie jest zaliczana do urządzenia wspomagającego ruch i rozdział II ustawy Prawo i ruchu drogowym jej nie dotyczy, użytkownik taki w przedstawionej sytuacji nie może poruszać się tą drogą na hulajnodze elektrycznej w żadnym wypadku. Może jednak zejść z hulajnogi i jako osoba piesza pokonać ten odcinek drogi. Oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ruchu pieszych - tłumaczy podkom. Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji Krosno.
Jeżeli dziecko skończyło 10 lat, może poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach samodzielnie, jeśli posiada kartę rowerową. Ten dokument obowiązuje do 18 roku życia. Po osiągnięciu tego wieku nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek dokumentu uprawniającego do poruszania się hulajnogą elektryczną.
Bardzo ważną kwestią jest także parkowanie hulajnóg. Przepisy uwzględniają również ten obowiązek. Pojazd możesz pozostawić na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu - wyznaczonym przez zarządcę drogi. A jeśli nie ma w pobliżu takiego miejsca? Z pomocą przychodzi art. 47 ust. 3, który mówi, że w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
Pamiętaj również o tym, że na hulajnodze elektrycznej nie można jeździć w dwie osoby. Konstrukcyjnie pojazd jest przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego. Za jazdę w dwie osoby możesz otrzymać mandat 300 złotych.
Autor: Marcin Polak