Obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej reguluje Ustawa prawo pocztowe. Przepisy regulują w jaki sposób należy zamontować skrzynkę.
- W budynkach jednorodzinnych skrzynka pocztowa powinna znajdować się przed drzwiami budynku lub w ogólnodostępnej części nieruchomości - informuje biuro prasowe Poczty Polskiej.
Dodaje, że w budynkach wielorodzinnych, w których jest więcej niż 3 lokale, skrzynka musi być ulokowana w części ogólnodostępnej. Każdy lokal to oddzielna skrzynka pocztowa.
Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej zwraca uwagę, że wszechobecne wygrodzenie osiedli powoduje, że listonosze mają problem z dostaniem się na posesje, a tym samym dostarczeniem korespondencji.
- Gdy dostęp do skrzynek pocztowych jest utrudniony, Poczta Polska występuje do właściciela lub współwłaściciela lokalu z prośbą o umieszczenie skrzynek oddawczych zgodnie z obowiązującymi przepisami lub przekazanie do spółki "kodów wejściowych" lub kluczy umożliwiających swobodny dostęp do skrzynek - tłumaczy.
Jaka powinna być skrzynka pocztowa?
Zgodnie rozporządzeniem ministra administracji i cyfryzacji skrzynka powinna być zamykana niepowtarzalnym kluczem w celu zagwarantowania dostępu do zawartości skrzynki wyłącznie adresatowi. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem dla operatorów, miejscem dostępu do skrzynki jest otwór wrzutowy.
- Operator wyznaczony ma prawo instalowania i użytkowania na obszarach wiejskich lub obszarach o rozproszonej zabudowie własnych oddawczych skrzynek pocztowych (po uzgodnieniu z właściwym wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta), na warunkach uzgodnionych z właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości - dodaje Daniel Witowski.
Właściciele lub współwłaściciele gruntów, na których znajduje się budynek mieszkalny, zobowiązani są umieścić skrzynkę pocztową spełniającą następujące wymagania:
- w przypadku budynków jednorodzinnych – umieszczenie skrzynki przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości;
- w przypadku budynków wielorodzinnych – umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu (jeżeli posiadają osobny adres).
Rzecznik Poczty Polskiej tłumaczy, że obowiązek opróżniania w przypadku skrzynek "zwrot", będących oddawczą skrzynką pocztową, budynków wielorodzinnych spoczywa na ich właścicielu tj. wspólnocie mieszkaniowej, zarządcy budynku. - Operator pocztowy jest zobowiązany do odbierania takich przesyłek od właściciela skrzynek, o ile właściciel skrzynek to umożliwi - informuje.
Przypominamy, że kara za naruszenie przepisów związanych z umieszczaniem oddawczej skrzynki pocztowej może wynieść od 50 złotych do nawet 10 tysięcy złotych. Wymiar zależy od szkodliwości czynu. Ustala ją prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W przepisach zaznaczono, że prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszenia prawa lub zrealizował obowiązek.
Autor: tom