Dziś jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wartości wilków dla ekosystemów i potrzeby ochrony ich siedlisk. W Polsce jedną z organizacji, której celem jest ochrona tych drapieżników, jest Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund.
Monitoring wilków prowadzony jest przez Fundację SAVE od 2012 roku. Jest to kontynuacja pracy, która rozpoczęła się w 2006 roku, jeszcze przed powołaniem tej organizacji.
Fundacja SAVE zajmuje się monitorowaniem postępów rekolonizacji regionu świętokrzyskiego przez wilki, przeciwdziałaniu kłusownictwu, ochroną środowiska bytowania wilków oraz edukacją lokalnych społeczności. Szczególnie ten ostatni element jest bardzo ważny ze względu na niską akceptację społeczną tych drapieżników. W związku z tym fundacja organizuje liczne wydarzenia, konferencje, prelekcje oraz wykłady.
Chociaż praca Fundacji skupia się aktualnie na terenach województwa świętokrzyskiego, to efekty pracy oraz wiedza na temat wilka może przyczynić się do zmiany myślenia wielu obywateli naszego kraju.
- Naszymi największymi osiągnięciami przez te kilkanaście lat pracy jest udokumentowanie rekolonizacji regionu świętokrzyskiego przez wilki i poprawa nastawienia lokalnych społeczności do tych zwierząt. Oszacowaliśmy również areał występowania wilków w Polsce i zapoznaliśmy się z mechanizmami, które pozwalają egzystować wilkom w gospodarczych lasach Dolnego Śląska - tłumaczy kierownik projektu, profesor Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Roman Gula.
Fundacja zajmuje się rejestracją wszelkich śladów obecności wilków. Każdego roku publikuje raport ze swojej działalności. Bardzo ważnym elementem projektu, który przyczynia się do lepszego poznania wielu zachowań oraz losów wilków, jest monitoring telemetryczny przy pomocy zakładanych zwierzętom obroży z odbiornikiem GPS.
- Badania telemetryczne prowadzimy od 2012 roku. Początkowo w Borach Dolnośląskich, a od 3 lat w regionie świętokrzyskim. Głównym celem tych badań jest poznanie mechanizmów ko-egzsytencji wilków i ludzi. Obecnie monitorowane są dwa wilki. Jeden, który wyemigrował niedawno do Czech (Gagat), i drugi, o imieniu Geralt, próbujący osiedlić się w Lubelskiem. Oba pochodzą z Puszczy Świętokrzyskiej - mówi dr hab. Roman Gula.
Losy obu osobników można śledzić na profilu Fundacji na portalu Facebook oraz na jej stronie. W zakładce Aktualności publikowane są raporty dotyczące wędrówki obu wilków.
Praca Fundacji jest na tyle ważna, że przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa zarówno wilków, jak i ludzi. Dzięki poznaniu zachowań tych drapieżników oraz miejsc ich występowania, możliwe jest lepsze chronienie ich siedlisk oraz ich samych przed szkodliwymi działaniami człowieka. Szczególnie edukacja lokalnych społeczności i oswajanie ich z obecnością wilków w pobliskich lasach wpływa na zapewnienie pokojowego współistnienia obydwu gatunków. Natomiast systematyczny monitoring lasów, częsta obecność w nich wolontariuszy Fundacji i instalowanie przez nich foto-pułapek wpływają na skuteczniejszą ochronę zarówno wilków, jak i innych leśnych gatunków, przed kłusownikami.
Znajomość zachowań wilków pozwala także na zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom. Wilki są dzikimi zwierzętami i chociaż generalnie unikają kontaktu z ludźmi, mogą stanowić zagrożenie, jeśli są chore (np. na wściekliznę) lub zostały przez ludzi w jakiś sposób oswojone. Sytuacje konfliktowe mogą się pojawiać zwłaszcza w przypadku, gdy ich naturalne siedliska są niszczone, a one same są zmuszone do poszukiwania pożywienia w pobliżu osiedli ludzkich.
Praca Fundacji jest nieoceniona w tym zakresie. A jakie plany ma organizacja na najbliższy czas?
- Przede wszystkim edukacja na rzecz poprawy społecznego postrzegania wilków i dzikiej przyrody. Chcemy także działać na rzecz ochrony miejsc rozrodu wilków oraz ograniczenia śmiertelności na drogach i w skutek kłusownictwa. Ważnym elementem naszej pracy będzie dalszy monitoring populacji wilków w regionie świętokrzyskim i działania na rzecz minimalizowania ewentualnych konfliktów pomiędzy nimi, a ludźmi - dodaje kierownik projektu.
Zachęcamy do zapoznania się z pracą Fundacji poprzez stronę internetową lub profil na Facebooku. Możesz również przekazać darowiznę, która zostanie wykorzystana na ochronę przyrody, badania naukowe oraz edukację. Szczegóły na temat wsparcia Fundacji znajdziesz TUTAJ.
Autor: Marcin Polak/Fundacja SAVE Polska