Czym jest płytki sen i dlaczego powoduje problem z regeneracją organizmu?
Długotrwałe zaburzenia w poszczególnych etapach snu oraz niezdolność organizmu do przejścia do fazy snu głębokiego mogą powodować podenerwowanie, zmęczenie i nie sprzyjają skutecznej regeneracji organizmu.
Pozostawanie w fazie snu płytkiego, kiedy to organizm nie przechodzi do snu głębokiego, a następnie do fazy REM, uniemożliwia efektywny odpoczynek.
Z czym wiąże się pozostawanie w stadium snu płytkiego?
W stadium snu płytkiego można zauważyć niewielki spadek temperatury ciała, uspokojenie pulsu, mniejsze napięcie mięśni, jednak są to tylko częściowe aspekty relaksujące, które mają wprowadzać do snu głębokiego. Kiedy to jednak nie następuje, mózg nie może ulec całkowitej regeneracji, jaka niezbędna jest do utrzymania prawidłowego poziomu koncentracji, wsparcia pamięci, zapewnienia dobrego samopoczucia czy zdolności psychofizycznych. Pozostawanie w pierwszych stadiach snu NREM jest także obarczone trudnościami z zaśnięciem — w stadium snu płytkiego organizm szybko reaguje na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne, które mogą przyczyniać się do licznych pobudek w ciągu nocy.
Co powoduje przedłużanie się stadium płytkiego snu?
Co przyczynia się do tego, że człowiek pozostaje w stadium płytkiego snu i nie może w pełni wypocząć podczas nocnego odpoczynku? Może to być chociażby nadmierne zmęczenie spowodowane dużym wysiłkiem fizycznym w trakcie dnia. Innym powodem jest brak właściwej higieny snu, kiedy to przed nim pije się napoje o działaniu pobudzającym, zawierające np. kofeinę, czy korzysta się nadmiernie z urządzeń emitujących niebieskie światło, jak telefon lub telewizor. Motywem będzie także palenie papierosów, częste picie alkoholu, stres, napięcie i zaburzenia psychiczne. Starając się dociec przyczyny bezsenności i problemu z przejściem w stadium snu głębokiego, można pomóc sobie i swojemu organizmowi w sprawniejszej, efektywniejszej regeneracji.
Jak jeszcze można zadbać o zdrowy, głęboki sen?
Zarówno trudności z zasypianiem, jak i częste przebudzenia w środku nocy, które mogą być spowodowane trudnością z przejściem do snu głębokiego, a następnie do fazy REM, domykając tym samym cykl, są wskazaniami do stosowania leku Senamina. Senamina jest przeznaczona do krótkotrwałego, objawowego leczenia problemów ze snem.
Senamina to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie doksylamina. To substancja o właściwościach uspokajających i nasennych. Jej doraźne stosowanie pozwala szybciej zasnąć, ale także poprawić jakość snu przez jego wydłużenie i wprowadzenie organizmu w stadium snu głębokiego. Dzięki temu Senamina ogranicza liczbę wybudzeń w ciągu nocy.
Doksylamina to substancja czynna wykazująca właściwości blokujące względem receptorów histaminowych, czyli takich, które powodują pobudzenie i pozostawanie organizmu w stanie czuwania. Doksylamina działa zatem uspokajająco, zmniejszając nadreaktywność mózgu na bodźce z zewnątrz, co z kolei przyczynia się do głębszego snu i lepszej regeneracji organizmu.
Należy pamiętać, iż przyczyn pozostawania w fazie płytkiego snu jest wiele i czasem mogą one mieć podłoże chorobowe. Z tego też względu lek Senamina nie jest przeznaczony do stosowania długotrwałego. W przypadku nieustąpienia problemów po 7 dniach stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem.
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.
SEA/13158/04/23