Historia "Niemsta"
Kazimierz Człowiekowski ps. „Niemsta” był żołnierzem walczącym z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. W listopadzie 1944 roku, po wkroczeniu Rosjan do Krosna, został aresztowany pod zarzutem przynależności do Armii Krajowej i zesłany na Syberię. Udało mu się przeżyć rosyjską niewolę i trzy lata później powrócić do kraju. W lipcu 1949 r. popadł w konflikt z miejscową władzą i został aresztowany. Pomimo skutecznej ucieczki, przez kolejne lata zmuszony był do ukrywania się.
Kazimierz Człowiekowski w Niedzielę Wielkanocną 18 kwietnia 1954 roku wpadł w zasadzkę. Zorganizowali ją funkcjonariusze UB w Krośnie oraz żołnierze WOP, po donosie gospodarza z Korczyny, u którego, na strychu, schronił się "Niemsta".
Rzeszowski oddział IPN informuje, że „Niemsta” próbował się wymknąć z obławy. - Wybiegł z szopy i zaczął się ostrzeliwać. Zaciął mu się jednak pistolet. Został postrzelony w brzuch.
Trafił do szpitala WUBP w Rzeszowie. Mimo przeprowadzonej operacji o godz. 3 w nocy, 19 kwietnia zmarł. Żonę – Jadwigę Człowiekowską poinformowano o śmierci męża dopiero kilka tygodni później.
Kazimierz Człowiekowski osierocił troje dzieci – córki Barbarę (ur. 1944) i Marię (ur. 1948) oraz syna Zbigniewa (ur. 1951). Ciała nie wydano rodzinie, w tajemnicy wrzucono do bezimiennej mogiły na cmentarzu w Rzeszowie.
Pogrzeb po 69 latach
We wrześniu 2021 roku, podczas prac poszukiwawczych, Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki Kazimierza Człowiekowskiego. 23 lipca 2022 roku w Belwederze rodzina otrzymała notę identyfikacyjną, którą potwierdza tożsamość zmarłego bohatera. Na uroczystości głos zabrał syn pana Kazimierza. IPN przypomina, że w imieniu rodzin dziękował za wysiłek, który został włożony w poszukiwania.
Dziś, w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Człowiekowskiego „Niemsty”. Nabożeństwu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio - biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. W homilii wielokrotnie podkreślał zasługi nieżyjącego bohatera w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę oraz niezłomną postawę jemu podobnych, którzy w powojennej Polsce nie zgadzali się z komunistyczną rzeczywistością. Następnie, w honorowej asyście wojskowej, doczesne szczątki Kazimierza Człowiekowskiego zostały złożone na cmentarzu komunalnym przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie.
W uroczystościach brali udział także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i kultury, żołnierze oraz mieszkańcy miasta.
W przygotowanie pogrzebu zaangażowani byli Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Krosna, parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie (Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie), Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Poniżej pełna fotorelacja
krosno112.pl
zdjęcia: Radosław Jermak, Marcin Mikosz, IPN o. Rzeszów