Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji do krośnieńskiego magistratu wpłynął w lutym. Złożyła go krośnieńska spółka. Zgodnie z nim na działkach pomiędzy ul. Okrzei i Zagórze ma stanąć pięciopiętrowy budynek z garażami podziemnymi. Ma mieć formę litery "C" o dłuższym boku wzdłuż ul. Okrzei. W budynku zaplanowano 62 mieszkania.
Inwestor w swoich wnioskach podkreśla, że inwestycja ma mieć charakter budynku apartamentowego o wysokiej jakości rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych. Zapewnia, że inwestycja będzie korzystnym rozwiązaniem w aspekcie krajobrazu i zagospodarowania nieużytków.
Wokół budynku zaplanowano teren rekreacyjny z alejkami, ławkami i placem zabaw oraz zbiornik retencyjny, który ma zbierać wody opadowe z terenów położonych powyżej działek.
Prezes spółki zwraca też uwagę, że inwestycja uporządkuje teren, czyniąc go przyjaznym nie tylko dla mieszkańców planowanego budynku, ale też terenów sąsiednich.
Inwestycję oprotestowali mieszkańcy ulic Okrzei, Zagórze i sąsiednich. Pod uwagami do wniosku o ustalenie lokalizacji podpisało się 157 osób. Zwracają uwagę, że zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dopuszczalna wysokość zabudowy wynosi 12 metrów (planowane jest 18,5).
Mieszkańcy dzielnicy, w której dominuje jednorodzinna zabudowa uważają, że charakter projektowanej zabudowy zburzy ład przestrzenny całej okolicy. Obawiają się, że wydanie zgody na taką budowę będzie stanowić podstawę do wydania kolejnych.
W swoim piśmie do wydziału planowania przestrzennego i budownictwa UM Krosna nie negują zasadności powstania zabudowy wielorodzinnej. Wnioskują jednak o dostosowanie skali planowanego przedsięwzięcia do faktycznej zabudowy, charakteru okolicy i istniejącej infrastruktury.
Nad wnioskiem krośnieńskiej spółki obradowała miejska komisja urbanistyczno-architektoniczna. Wniosek inwestora zaopiniowała negatywnie.
Prezydent Krosna na dzisiejszą (27 kwietnia) sesję skierował projekt uchwały, który odmawia ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Stefana Okrzei w Krośnie. Zajmowali się nim (by wypracować opinię) radni, członkowie komisji urbanistyki i gospodarki nieruchomościami.
Ostateczne decyzje jednak nie zapadły. Przed rozpoczęciem sesji na ręce przewodniczącego Rady Miasta wpłynął wniosek prezydenta, by punkt zdjąć z porządku obrad.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow
Wizualizacje: Archiwum inwestora