Autorami prac są dzieci w wieku od 3 do 11 lat – uczestnicy zajęć, podczas których główna uwaga skupiona jest wokół ręki i jej terapii. Na wystawie zobaczyć można ceramikę wykonaną przez dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem, dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym czy problemami logopedycznymi, z zaburzeniami motoryki małej. Wśród autorów znalazły się też przedszkolaki z Ochronki św. E. Bojanowskiego w Sanoku.
Na wystawie zobaczyć można prace wykonane z różnych rodzajów gliny. Autorzy inspirowali się porami roku, świętami, przedmiotami codziennego użytku oraz tym, co podpowiedziała im ich własna wyobraźnia.
- Udział w tego typu zajęciach podbudowuje system wartości dziecka, pobudza wyobraźnię i daje okazję uwierzenia we własne możliwości. Inspiracją do organizacji wystawy były i są przede wszystkim dzieci. Ich pomysły i fizyczne możliwości do samodzielnego wykonania pracy – o zajęciach i wystawie mówi jej inicjatorka Aleksandra Ibron-Sanecka.
Każda z powstałych i prezentowanych na wystawie prac jest ćwiczeniem terapeutycznym. Prace wykonywane są pod kątem usprawniania motorycznego ręki, grafomotoryki, ćwiczeń manualnych. Ceramika wykonywana jest indywidualnie przez uczestników zajęć.
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Pomarańczowa, ul. Kolejowa 1, Krosno
Spotkanie autorskie: 26 maja 2023, godzina 18.00
Wystawa czynna: do 31 maja 2023
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl
Zwiedzanie wystawy: bezpłatne. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98.
Źródło: RCKP Krosno