Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 09:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny, nazywany również MRI (ang. magnetic resonance imaging), to bezinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe wykorzystujące fale radiowe oraz pole magnetyczne. Jest jedną z najdokładniejszych i najbezpieczniejszych metod obrazowania tkanek miękkich, organów czy części układu nerwowego. Wykorzystywane jest ono zarówno do diagnozowania schorzeń czy urazów, jak i sprawdzania postępów leczenia. Jednak, pomimo licznych zalet, rezonans magnetyczny wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać przed badaniem MRI.
Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Badanie MRI – najważniejsze wskazówki

Sposoby na przygotowanie się do rezonansu magnetycznego mogą różnić się między sobą ze względu na badaną okolicę. Większość jest jednak taka sama. Przed procedurą musisz pamiętać przede wszystkim o:

  • odpowiednim stroju – nie może on zawierać metalowych elementów. Możesz zabrać ze sobą strój na zmianę, najlepiej jednak, aby ubrania były łatwe w zdejmowaniu i zakładaniu. Panie, które nie chcę zdejmować biustonosza, mogą zdecydować się np. na model sportowy wykonany w 100% z tkaniny;
  • możliwie jak najmniejszej ilości dodatków metalowych – problemem będzie nie tylko biżuteria, lecz także okulary, a nawet metalowe wstawki w maseczkach medycznych;
  • ciepłym ubraniu – w miejscu z aparatem temperatura jest dość niska, zwykle nie przekracza 20℃;
  • przyjęciu leków zażywanych na stałe – rezonans magnetyczny tego nie wyklucza;
  • zabraniu dokumentacji medycznej – jeśli dana placówka jej nie posiada;
  • przyjściu na ok. 30 minut przed umówionym badaniem – konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza oraz przygotowanie się do zabiegu (np. zdjęcie metalowych przedmiotów).

Jeżeli badanie MRI odbywa się na terenie szpitala, warto zarezerwować sobie więcej czasu również po nim. Nawet pomimo umówionej wizyty pierwszeństwo zwykle będą mieć pacjenci przywiezieni przez ambulans.

Badanie rezonansem magnetycznym a metalowe przedmioty

Konieczność pozbycia się metalowych przedmiotów przed badaniem rezonansem magnetycznym jest faktem dość dobrze znanym. Co jednak, jeśli pewnych metalowych przedmiotów nie można zdjąć lub byłoby to bardzo trudne? Mowa tu o wszelkiego rodzaju implantach, rozrusznikach serca, sztucznych stawach, metalowych śrubach czy aparacie na zęby. Ich obecność z pewnością musisz zgłosić, wypełniając ankietę przed zabiegiem. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu badania MRI podejmuje lekarz. Jednym z ważniejszych czynników jest rodzaj zastosowanego metalu. Te tzw. ferromagnetyczne mogą powodować artefakty, czyli rodzaj widocznej na zdjęciu MRI aury obniżającej jakość obrazu. Niekiedy, pod wpływem oddziaływania pola magnetycznego, implanty wykonane z takich materiałów mogą się nagrzewać lub lekko przemieszczać. Obecnie jednak wiele tego typu produktów medycznych wykonywanych jest z metali, które nie reagują podczas rezonansu magnetycznego – należy do nich między innymi tytan.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

Przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego możemy podzielić na te względne i bezwzględne. Do tych całkowicie wykluczających badanie z pewnością zaliczyć można ferromagnetyczne ciała obce w okolicach ważnych narządów, żył oraz gałek ocznych, elektrostymulator serca czy wszczepione pompy insulinowe oraz implanty wewnątrzuszne. Zazwyczaj unika się również badania kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Do mniej rygorystycznych przeciwwskazań należą także rozległe tatuaże w miejscu badania oraz klaustrofobia (pacjent musi pozostać nieruchomo w dość ciasnym urządzeniu przez kilkadziesiąt minut).

Rezonans magnetyczny – z kontrastem czy bez?

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego może różnić się także w zależności od tego, czy badanie ma odbyć się z kontrastem czy bez niego. Jeśli podanie takiego środka jest konieczne, wcześniej należy wykonać badanie krwi ustalające poziom kreatyniny. Nie może być ono starsze niż 30 dni z wyjątkiem pacjentów, którzy cierpią na schorzenia nerek – wtedy badanie krwi należy wykonać na nie więcej niż 7 dni przed planowanym rezonansem magnetycznym. Pacjent nie powinien także spożywać pokarmów do 2 godzin przed badaniem. Po podaniu kontrastu przez 2-3 dni powinno się pić duże ilości wody (co najmniej 2 litry) w celu jego wypłukania.

Badanie MRI – informacje dodatkowe

Warto pamiętać, że część zaleceń dla pacjentów przed badaniem MRI zależna będzie od konkretnej sytuacji. Jeśli z jakiegokolwiek powodu procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym (może to dotyczyć np. dzieci), nie należy podawać pokarmów na 6 godzin, a płynów na 2 godziny przed badaniem. Konieczne będzie również wykonanie dodatkowych badań na maksymalnie 7 dni przed procedurą. Osoby wybierające się na badanie rezonansem magnetycznym głowy i oczodołów nie mogą też nosić makijażu czy stosować środków do stylizacji włosów. Szczególne procedury mogą obowiązywać też przed badaniem jelita cienkiego, jamy brzusznej, miednicy lub stawów oraz klatki piersiowej czy samych piersi.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ