Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 06:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rodzaje nici (szwów) chirurgicznych - jak dbać o założone szwy?

Nici chirurgiczne wykorzystywane są do scalania przerwanych tkanek i powłok – w zależności od ich rodzaju, kiedy rana się wygoi, mogą one wymagać ponownej wizyty w placówce medycznej, aby zostać usunięte, bądź ulec samoistnej biodegradacji. Aby proces gojenia się rany przebiegał prawidłowo, niezbędna jest jej prawidłowa pielęgnacja. W tym artykule prezentujemy rodzaje nici chirurgicznych oraz podpowiadamy, jak dbać o założone szwy.
Rodzaje nici (szwów) chirurgicznych - jak dbać o założone szwy?

Autor: pexels.com

Nici chirurgiczne wchłanialne – charakterystyka i zastosowanie

Wchłanialne nici chirurgiczne produkowane są z materiałów, które łatwo ulegają rozpuszczeniu, to znaczy naturalnych elementów będących włóknami wyścielającymi jelita zwierząt czy sztucznie wytworzonych polimerów. Z tego względu, wraz z gojeniem się rany, zostają one naturalnie wchłaniane przez ludzki organizm. Okres ten uzależniony jest od wielu czynników, takich jak głębokość rany, materiał nici, stan zdrowia pacjenta czy przestrzeganie przez niego lekarskich zaleceń.

Ten rodzaj nici wykorzystywany jest w sytuacji, gdy okres podtrzymywania tkanek może być dość krótki. Medycy decydują się na użycie szwów rozpuszczalnych podczas zabiegów okulistycznych, laryngologicznych, stomatologicznych i urologicznych. Co więcej, wchłanialne nici są wybierane do ran, do których dostęp po zakończeniu operacji byłby znacznie utrudniony oraz przeprowadzania zabiegów na narządach miąższowych. Jako że nici chirurgiczne wchłanialne pozwalają także uzyskać estetyczny efekt przy odpowiedniej technice szycia, nierzadko stosuje się je w chirurgii plastycznej.

Nici chirurgiczne niewchłanialne – charakterystyka i zastosowanie

Niewchłanialne nici chirurgiczne tworzone są natomiast z materiałów syntetycznych – takich jak poliester, poliamid czy polipropylen – bądź naturalnych, to znaczy m.in. lnu i jedwabiu. Takie nici nie są rozpuszczane przez ludzki organizm, dlatego po zagojeniu się rany należy udać się do placówki medycznej w celu ich ściągnięcia.

Z uwagi na odporność na obciążenia, ten rodzaj nici chirurgicznych wykorzystywany jest w przypadkach, kiedy wymagany jest dłuższy czas podtrzymywania tkanek. Niewchłanialne nici trwale łączą tkanki, dlatego wybierane są w chirurgii sercowo-naczyniowej, rekonstrukcyjnej, okulistycznej i neurochirurgii. Co więcej, wykorzystywane są one do szycia skóry.

Jak dbać o założone szwy?

Lekarz powinien udzielić nam wszelkich istotnych informacji w kwestii tego, jak dbać o założone szwy i gojącą się ranę. Powinniśmy się do nich stosować, a w razie jakichkolwiek wątpliwości ponownie skontaktować z medykiem. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek.

Zmiana opatrunku

Powinniśmy zawsze upewniać się, że obszar rany pozostaje suchy. Bardzo ważna jest również regularna zmiana opatrunku. W tym celu należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, przemyć ranę wskazanym przez lekarza roztworem i wytrzeć ją czystym jałowym gazikiem. Wtedy możemy nałożyć maść i zakryć całość opatrunkiem. Po wykonaniu wymienionych czynności powinniśmy ponownie umyć ręce.

Sprawdź ofertę hurtowni medycznej Eplaster, wśród której znajdują się m.in. samoprzylepne opatrunki czy paski do zamykania ran: https://eplaster.pl/pl/c/RATOWNICTWO/244.

Dbanie o gojące się miejsce

Po założeniu szwów w niektórych przypadkach prysznic możemy wziąć dopiero po 24 godzinach od zabiegu – zabronione jest również leżenie w wannie. Podczas mycia się należy uważać na miejsce ze szwami, aby nie miało ono kontaktu z mydłem czy nie uległo naruszeniu.

Należy także pamiętać, że podczas procesu zrastania się tkanek nie powinniśmy wykonywać czynności mogących skutkować rozciągnięciem się skóry dookoła rany. Powinniśmy unikać podnoszenia ciężarów i intensywnych ćwiczeń, takich jak bieganie. Zanim podejmiemy aktywność fizyczną zdecydowanie warto skontaktować się z lekarzem.

Strupy na ranie ze szwami – co robić?

Nie należy zrywać pojawiających się na ranie strupów – to naturalny element gojenia się tkanek. Jeśli odczuwamy swędzenie przy rozpuszczalnych szwach, zamiast drapać ranę powinniśmy zastosować wskazaną przez medyka maść.

Usuwanie szwów – czy można to zrobić samodzielnie?

Samodzielne usuwanie szwów jest zabronione. Bez zgody lekarza nie należy próbować usuwać szwów rozpuszczalnych. W przypadku nici nierozpuszczalnych niezbędna jest natomiast wizyta w placówce medycznej.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Dbanie o założone szwy uwzględnia również kontrolowanie miejsca rany – jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące sygnały, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli dostrzeżemy zaczerwienienie, obrzęk, narastający ból czy twardą i ciepłą w dotyku skórę, jak i pojawienie się wydzieliny z rany bądź nieprzyjemnego zapachu, powinniśmy zwrócić się do specjalisty. Należy to również uczynić, jeśli szwy ulegną przerwaniu lub poluzowaniu.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ