Suszenie grzybów — metoda konserwacji
Suszenie grzybów pozwala zachować ich smak, aromat i wartości odżywcze na dłużej. Grzyby suszone mają znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia niż te świeże. Dzięki usunięciu wilgoci znacząco opóźnia się proces psucia grzybów, dlatego po wysuszeniu można je przechowywać latami.
Sprawdź, jak przechowywać grzyby suszone.
Podczas suszenia grzybów woda z nich odparowuje. Grzyby zmniejszają swoją objętość, ale smak i aromat stają się bardziej intensywne. Jednocześnie też zajmują mniej miejsca w kuchennej szafce. Są świetnym rozwiązaniem, jeśli świeże grzyby są trudno dostępne lub jest poza sezonem. Zwłaszcza że mogą być dodawane do różnych potraw, nadając im unikalny smak i aromat.
Suszone grzyby można dodawać do zup i sosów, do przygotowywania wyrazistych bulionów, do risotto i dań z ryżu, a także do potraw mięsnych, takich jak gulasz, duszone mięso czy pieczeń. Suszone grzyby mogą być używane jako składnik farszu do pierogów, ravioli lub nadzienia do makaronów, a po namoczeniu i pokrojeniu mogą stanowić dodatek do sałatek, szczególnie w połączeniu z innymi składnikami. Wiele dań z grzybami gości na świątecznych stołach. Na przykład zupa z suszonych grzybów to tradycyjne danie wigilijne.
Czy grzyby suszone tracą wartości odżywcze?
Suszenie grzybów powoduje pewną stratę składników odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B oraz C, które są wrażliwe na działanie ciepła i wilgoci. Jednak suszone grzyby nadal zawierają białko, błonnik, minerały i wiele innych cennych składników odżywczych, a ich intensywny smak pozwala zmniejszyć ilości soli lub innych przypraw w potrawach.
Przeczytaj: jak suszyć grzyby?
Suszone grzyby są smaczne i można je długo przechowywać.
Jakie grzyby można suszyć?
Grzyby idealne do suszenia to te o kapeluszach pozbawionych wilgoci. Wiele różnych rodzajów grzybów nadaje się do suszenia.
- Przede wszystkim polecamy borowiki. Mają charakterystyczny brązowy kapelusz, ich miąższ jest biały i gruby. Suszone borowiki mają intensywny aromat i smak, dlatego są popularnym dodatkiem w wielu potrawach.
- Kurki to małe, jaskrawo żółte grzyby o delikatnym smaku. Po wysuszeniu nadal zachowują swój charakterystyczny aromat.
- Podgrzybki, podobnie jak borowiki, to popularne grzyby jadalne. Charakteryzują się brązowym lub szarym kapeluszem z wyraźnymi, żółtymi lub zielonymi porami na dolnej powierzchni.
- Koźlarze są blisko spokrewnione z borowikami i mają mięsisty miąższ, który po suszeniu zachowuje swój aromat i smak.
- Smardze to grzyby, które doskonale nadają się do suszenia. Są małe, jaskrawożółte i charakteryzują się delikatnym smakiem oraz aromatem. Po suszeniu zachowują swój charakterystyczny zapach i smak i można je dodawać do wielu potraw.
Po odpowiednim wysuszeniu wyżej wymienione gatunki zachowują najwyższej jakości walory smakowe, aromatyczne i estetyczne, a po namoczeniu odzyskują jędrność i sprężystość.
Suszone grzyby to smakowity, aromatyczny dodatek do zup.
Jakie grzyby do suszenia się nie dają?
Warto pamiętać, że suszenie grzybów wymaga odpowiedniej staranności i higieny. Należy używać tylko świeżych grzybów, aby uniknąć ryzyka zepsucia.
Wszystkie grzyby, które nie zostały zidentyfikowane jako bezpieczne i jadalne, powinny być traktowane jako potencjalnie trujące. Identyfikacja grzybów często wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też niebezpieczne jest zbieranie i próba suszenia dziko rosnących grzybów, przez kogoś, kto robi to pierwszy raz. Zawsze zbieraj grzyby znanego i bezpiecznego gatunku.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a spożywanie grzybów trujących może być bardzo groźne dla zdrowia i życia. Nie wszystkie grzyby jadalne nadają się do suszenia.
Czy grzyby siniaki można suszyć?
Grzybów siniaków zwykle się nie suszy, ponieważ ich miąższ jest delikatny i zawiera dużo wody. Po wysuszeniu mogą być twarde i tracą swój charakterystyczny smak.
Czy można suszyć pieczarki?
Technicznie rzecz biorąc można suszyć pieczarki, ale ze względu na wysoką zawartość wody tracą swój smak, a po wysuszeniu stają się gumowate. Zazwyczaj lepszym sposobem na przechowywanie pieczarek jest ich zamrażanie.
Czy można suszyć maślaki?
Maślaki to grzyby, które można suszyć. Po suszeniu wciąż mają swój charakterystyczny aromat i smak, ale przed suszeniem maślaków warto z ich kapeluszy usunąć lepką skórkę. Należy pamiętać, że ten gatunek grzyba zawiera znaczną ilość wody, więc w trakcie suszenia bardzo zmniejsza swoją objętość.