Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Klucz Kobylański założona przez Dorotę Chilik i Jolantę van Grieken-Barylankę - nowe właścicielki dworu - które podjęły się odbudować spalony dwór i założyć w nim Muzeum Klucza Kobylańskiego. Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli TVP Rzeszów i Polskie Radio Rzeszów.
PROGRAM
Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 26 sierpnia o 15.00 w Domu Ludowym w Kobylanach (poniżej dworu) wykładem historycznym o pierwszym dworze – rezydencji obronnej w Kobylanach w średniowieczu. Wykład pt. „Wielka historia dworu” wygłosi prof. Andrzej Marzec, historyk średniowiecza z UJ.
O 17.00 przed dworem Sulimirskich w Kobylanach odbędzie się koncert fortepianowy w ramach Festiwalu Chopin en Vacances.
Po koncercie dyskusja ekspertów o perspektywie i kierunkach badań historycznych dotyczących Kobylan i miejscowości Klucza Kobylańskiego.
Spotkania historyczne będą kontynuowane w niedzielę, 27 sierpnia w Łękach Dukielskich. O 11.15 prof. Andrzej Marzec przedstawi temat zatytułowany: „Geneza Klucza Kobylańskiego”. Bo to dla dóbr z Klucza Kobylańskiego ustanowiona została pierwsza ordynacja w Polsce, która określała zasady dziedziczenia naszych wsi. Zadbał o to w 1366 roku kanclerz Janusz Suchywilk, późniejszy arcybiskup gnieźnieński, ówczesny właściciel tych dóbr. W skład ordynacji wchodziły dzisiejsze Kobylany, Chyrowa, Draganowa, Dukla, Głojsce, Iwla, Łęki, Makowiska, Mszana, Nadole, Sadki, Sulistrowa.
Następnie zaproszeni historycy wezmą udział w autokarowej wycieczce wyznaczoną trasą - przez wyżej wymienione miejscowości Klucza Kobylańskiego. W drodze powrotnej trasa poprowadzi z Dukli wzdłuż granicznej kiedyś rzeki Jasiołki do Łęk Dukielskich.
Po południu odbędzie się spotkanie z prof. Mateuszem Wyżgą z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - autorem książki „Chłopstwo. Historia bez krawata” i dr Anną Wylegałą z IFiS PAN - autorką książki „Był dwór nie ma dworu”.
Źródło: Fundacja Klucz Kobylański