- Na wystawie prezentowana będzie rzeźba Piotra Burgera oraz rysunek Mariusza Kusa. Są to krośnieńscy artyści, na co dzień pracownicy Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zachęcamy do zwiedzania, oglądania i uczestnictwa w wernisażu – mówi kurator wystawy i pracownik BWA Marek Burdzy.
- (…) Sztuka Piotra polega na wskrzeszaniu umarłego świata przedmiotów. On mocą swego talentu budzi do ponownego życia nikomu już do niczego niepotrzebne sprzęty i przedmioty; stare formy istnienia. A są to nowe – stare ryby, nowe - stare ptaki, nowe - stare koniki, nowe – stare niepokojące ludzkie figury… Archaiczne kamienie obracane czułym dotykiem jego rąk przybierają nowe kształty. W nieprawdopodobny sposób ostre krawędzie miękną, pęknięcia i szczeliny posłusznie układają się w zamyśloną konfigurację. Ostre płetwy drapieżnych ryb miękko przytulają się do pieszczotliwych rąk mistrza – czarodzieja. (…)
(…) Artysta Mariusz Kus dał się poznać wcześniej (w ramach pokazanych wystaw) jako wnikliwy obserwator wydarzeń społecznych. Malował obrazy kontestujące zastaną sytuację społeczno-polityczną. Nerwowość ukazanych postaci, ich gwałtowność rzuca światło na autora obrazów i pozwala przypuszczać, że jest „dzieckiem rewolucji” - uczestnikiem jakkolwiek rozumianych zmian. Ale czy malarz Mariusz Kus nadaje się na bojownika i może być zarzewiem tych zmian?
Oczywiście jest jeszcze Mariusz Kus rysownik.
Objawił się nam niespodziewanie i raptownie. Rysowane postaci (bo lubi żywych bohaterów) ukazuje wielostronnie i kalejdoskopowo. Mamy wrażenie, że prawie każdy z modeli cierpi na ADHD. Ta zauważona i narysowana nadpobudliwość i chwiejność trafia w samo sedno naszych współczesnych reakcji na świat. Drżenie naszych ciał - a wraz z nimi naszych serc – to celna diagnoza i swoiste „memento”. (…) - tak opisuje twórczość autorów kurator wystawy, Marek Burdzy.
Piotr Burger - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Jest członkiem krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zajmuje się rzeźbą, fotografią, konserwacją starych mebli i przedmiotów. Pisze teksty poetyckie. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych, uczestniczył także w wystawach zbiorowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest laureatem licznych nagród w konkursach. Jego rzeźby i assemblage znajdują się u kolekcjonerów w kraju oraz za granicą. Mieszka i tworzy w Krośnie.
Mariusz Kus urodził się w Rzeszowie. Mieszka i tworzy w Krośnie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie - dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana (1986). Zajmuje się malarstwem, witrażem i fotografią. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Galeria Lamus – BWA w Krośnie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Piwnica PodCieniami, Wieża Farna – Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Klub Piękny Pies – Kraków, Galeria Hetta – Krosno. Autor witraży sakralnych. We wrześniu 2023 r. będzie uczestniczył w wystawie zbiorowej artystów krośnieńskich w Łaźni Radomskiej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Na co dzień jest pracownikiem Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Źródło: BWA Krosno