Krosno jest niezaprzeczalnie związane ze szkłem. Miasto ma ogromne tradycje w produkcji jak i kreowaniu nowych trendów we wzornictwie szklanym. Jest też znane na całym świecie jako producent wszelkiego rodzaju szkła artystycznego i użytkowego.
- Wiele krośnieńskich rodzin związanych jest z produkcją szkła - podkreśla Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Dodaje, że hutnicy tworzyli nasze miasto. - Murale mają przede wszystkim docenić i zwrócić uwagę na wartość tej historii i tożsamości jaką nam przekazywali - mówi Marta Rymar.
Malowidła ozdobią budynek "Jedynki", który od ośmiu lat jest pasażem handlowym. O istnieniu w tym miejscu huty szkła przypominają dwa kominy.
Mural tworzą artyści z Radomia – Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski – którzy wcześniej, na zlecenie Muzeum Rzemiosła, namalowali mural z wizerunkiem Jana Szczepanika na ścianie kamienicy przy ul. Piłsudskiego.
Łukasz Rudecki jest prodziekanem wydziału sztuki radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Jest też wicedyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. - Natomiast Paweł Witkowski pracuje zarówno w jednej jak i drugiej instytucji - dodaje Marta Rymar.
Malowidła powstają na dwóch ścianach pasażu handlowego.
Pierwszy, od strony ul. Niepodległości będzie przedstawiał wizerunek starej huty "Jedynki". Na jej tle będzie przedstawiony hutnik dmuchacz szkła. Całość dopełni napis "100 lat Krosno".
Mural z drugiej strony budynku będzie przedstawiał dwóch hutników pracujących na produkcji.
Inspiracją były archiwalne zdjęcia. - Artyści oparli się między innymi na folderach reklamowych z huty - opowiada Marta Rymar.
Malowidła mają być odsłonięte 17 września. Ale podziwiać będzie można je wcześniej. - Prace mają zakończyć się w najbliższy wtorek - mówi dyrektor Muzeum Rzemiosła.
Elementem projektu jest pamiątkowa tablica. - Będzie wykonana w formie rzeźbiarskiej. Umieścimy ją na zabytkowym kominie - mówi Marta Rymar.
Dodaje, że została ona zaprojektowana przez prof. Andrzeja Zwolaka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. - Pracuje nad nią intensywnie i z tego co wiem niebawem trafi do odlewni - mówi Marta Rymar.
Powstanie murali i tablicy to inicjatywa Muzeum Rzemiosła. - Przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie oraz prezydentem Krosna, którzy współfinansują to przedsięwzięcie - podkreśla Marta Rymar.
Koszt to 100 tysięcy złotych. 70 tys. zł zostało przyznane krośnieńskiemu muzeum w ramach partnerstwa przez NCK a 30 tys. zł pochodzi z budżetu miasta.
Zdjęcia: Tomasz Jefimow, Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Wizualizacje: Muzeum Rzemiosła w Krośnie