Organizatorami ćwiczeń byli Komenda Główna PSP oraz Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie. W ćwiczeniach udział brały pododdziały ratownicze z 6 państw tj.: Państwowej Straży Pożarnej oraz specjalistyczne grupy ratownicze z Ukrainy, Litwy, Estonii, Mołdawii oraz Rumunii. Uczestnicy podczas manewrów sprawdzali i doskonalili współdziałanie, według scenariusza ćwiczeń, który obejmował swym zakresem realizację zadań ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożeń CBRNE, czyli zagrożeń o charakterze chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym, a także gaszeniu wielkopowierzchniowych pożarów lasów z wykorzystaniem m.in. statków powietrznych.
Podkarpaccy nurkowie - jedyni tacy w Polsce
- W ćwiczeniach „Cooperation 2023” brali również udział strażacy z Podkarpacia. 9 strażaków nurków – dwóch z JRG Brzozów, dwóch z JRG Sanok i pięciu z JRG Przemyśl. Grupa SGRW-N „Przemyśl” (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego) na poziomie gotowości nurkowej ABCchem jest włączona do centralnego obwodu operacyjnego komendanta głównego. Brali oni udział w części ćwiczeń, w której w wyniku wypadku drogowego bus wpadł do wody. Do ich zadań należało przeprowadzenia rozpoznania pod wodą oraz wydobycia na powierzchnię zatopionego pojazdu. Grupą biorącą udział w ćwiczeniach dowodził kpt. Tomasz Śpiewak z JRG Przemyśl – opowiada dla krosno112.pl st. asp. Grzegorz Zawada z JRG Brzozów.
W ćwiczeniach brali udział również: grupa dronowa z JRG Przeworsk oraz strażacy z JRG 1 Rzeszów z samochodem dowodzenia i łączności.
- Grupa SGRW-N – „Przemyśl’ ma wyposażenie gotowości ABCchem jako pierwsza i jest jedyną grupą, która posiada na wyposażeniu sprzęt do pracy w środowisku wodnym skażonym chemicznie lub biologicznie. Są to hełmy firmy Kirby Morgan 37 wyposażone w system monitoringu wideo łączności oświetlenia oraz skafandry nurkowe o odporności chemicznej – powiedział mł. kpt. Rafał Ziemiański z JRG Brzozów.
Hełmy Kirby Morgan współpracują z systemem zasilania przewodowego, przeznaczonych do prac w wodach zanieczyszczonych i skażonych biologicznie lub chemicznie.
- Zestaw dwóch hełmów Kirby Morgan KM 37 wraz z osprzętem jest na wyposażeniu Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej przy KM PSP w Przemyślu. Kirby Morgan jest sprawdzoną konstrukcją, która zapewnia doskonałe parametry oddychania na szerokim zakresie głębokości. Są jednymi z najpopularniejszych hełmów w pracach podwodnych i jest uważany za standard do takich prac - dodaje st. asp. Grzegorz Zawada.
Warto wspomnieć, że grupa ABCchem obejmuje największy zakres działań ratownictwa wodnego w zakresie specjalistycznym. Do zadań grupy ABChem oprócz poziomu gotowości A i AB należy np. wydobywanie obiektów z dna, jeśli mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego oraz dla środowiska wodnego.
Pierwszy strażacki śmigłowiec
Ćwiczenia „Cooperation 2023” były również okazją do oficjalnego przekazania pierwszego z dwóch śmigłowców Black Hawk S-70i dedykowany prowadzeniu działań ratowniczych oraz gaśniczych. Będzie to pierwszy Black Hawk, który służył będzie Państwowej Straży Pożarnej. Drugi dotrzeć ma w ostatnim kwartale przyszłego roku. Śmigłowiec będący w zasobach Policji i Państwowej Straży Pożarnej stacjonujący na terenie Warszawy, będzie dysponowany za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego PSP do działań na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami. Zakup został sfinansowany ze środków NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) w ramach projektu „Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności”, realizowanego w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, część 1 - Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”.
Międzynarodowe ćwiczenia już się zakończyły. Wzięło w nich udział w sumie 370 ratowników i 113 pojazdów z grup ratowniczych sześciu państw.
PONIŻEJ FOTORELACJA
Autor: Kamil Dębski
zdjęcia: PSP