Projekt, który prowadzi stowarzyszenie Manko z Krakowa, umożliwia seniorom skorzystanie ze zniżek na terenie całej Polski. Wyrobienie przez portal glosseniora.pl jest płatne (35 zł na rok, 50 zł – na dwa lata).
Jednak w gminach i miastach, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom (jest już ich 210 w całej Polsce) można to zrobić za darmo.
- Spełniliśmy wymagania organizatora i możemy być gestorem tej ogólnopolskiej akcji. Karta seniora uprawnia do korzystania ze zniżek w różnych obszarach na terenie całego kraju - tłumaczy Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.
Lista wszystkich, już prawie 3 tysięcy punktów, które honorują Ogólnopolską Kartę Seniora, można znaleźć TUTAJ.
Marek Pilch, wiceprezes stowarzyszenia Manko podkreśla, że do programu niemal każdego dnia dołączają nowe firmy, które deklarują współpracę z Głosem Seniora i tym samym wprowadzają rabaty dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora.
Wśród punktów honorujących kartę są muzea, kina, teatry, galerie sztuki, ośrodki sportu i rekreacji. Dzięki karcie można liczyć na zniżki na bilety, zajęcia sportowe, usługi medyczne, transportowe i wiele innych. Pozwala ona także na aktywizację osób 60+.
Do programu zdeklarowały przystąpienie także firmy z terenu Krosna: Studio Tańca "FEEL & DANCE", restauracja "MARHABA", Firma "4DSGN", Zespół Krytych Pływalni, "Elite" Studio Urody, restauracja "OBERŻA”.
Jak wyrobić kartę?
Wniosek wraz z formularzem zgłoszeniowym o wydanie karty można pobrać TUTAJ. W wersji papierowej jest dostępny w Kancelarii Urzędu Miasta przy ul. Lwowskiej i Staszica oraz w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej.
Wypełnione dokumenty należy złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28A lub ul. Staszica 2.
Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo.
VII Krośnieński Sejmik Senioralny
Okazją do symbolicznej inauguracji programu był Krośnieński Sejmik Senioralny. W jego trakcie prezydent Krosna odebrał certyfikat "Gmina przyjazna seniorom". Natomiast pierwsze karty seniora zostały przekazanie członkom Krośnieńskiej Rady Seniora.
Jej przewodniczący – Stanisław Czaja – we wcześniejszym wystąpieniu zwracał uwagę na ważny wśród seniorów temat – dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Zwrócił uwagę, że Krosno jest przyjazne dla seniorów. - Świadczą o tym między innymi programy prozdrowotne, wydarzenia kulturalne i prowadzone inwestycje, w tym w osiedlach i dzielnicach - mówił.
Uczestnicy Sejmiku Senioralnego wysłuchali też wykładu lekarza geriatry dr Janiny Kokoszka-Paszkot.
W części artystycznej zaprezentowały się: Kabaret Baby z Rodzynkami, działający przy Krośnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz Klub Seniora Czerwone Jabłuszko.
Zdjęcia: Tomasz Jefimow