Przestępcy, żeby dostać się do mieszkania, często podszywają się pod hydraulików albo policjantów. Kiedy już są w środku, szybko oceniają wartość potencjalnego łupu. Później kręcą się w okolicy i obserwują ofiarę.
Jeżeli zauważysz kogoś podejrzanego w pobliżu swojego domu, bądź czujniejszy. I zwróć uwagę na z pozoru nic nieznaczące symbole np. na ścianie domu, drzwiach lub na chodniku przed wejściem na posesję:
- krzyżyk – oznacza, że złodzieje mają plan włamania się do mieszkania
- diament – wskazuje, że budynek nie jest zamieszkiwany
- trójkąt – sugeruje, że dom zamieszkuje samotna kobieta
- pięć małych kółek – symbolizuje obecność pieniędzy w domu
- zygzak – informuje, że domu pilnuje groźny pies
- przekreślone kółko – wskazuje, że w lokalu nie ma nic cennego
- litera alfa – oznacza, że dom jest zabezpieczony alarmem
Cukierki na wycieraczce
Rysunki kredą na chodniku to tylko jeden z przykładów kreatywności przestępców. Jak jeszcze złodzieje sprawdzają, czy w domu nie ma właścicieli?
Na przykład zaklejają taśmą zamek, wkładają w niego agrafkę albo umieszczają przy drzwiach worek ze śmieciami. Jeśli po kilku dniach oznaczenia wyglądają na nienaruszone, to jest to dla nich sygnał, że dom stoi pusty.
Niepokój powinny wzbudzić również pieniądze lub cukierki na wycieraczce, naklejki na drzwiach i proszek rozsypany przed drzwiami. Dobrym znakiem dla włamywaczy jest duża liczba ulotek w skrzynce na listy.
Poproś sąsiadów, powiadom policję
Jeżeli podejrzewasz, że twoje mieszkanie może być na celowniku przestępców, nie musisz rezygnować ze swoich planów. Jednak zanim wyjedziesz, swoimi przypuszczeniami podziel się z policją i poproś zaufanych sąsiadów, żeby mieli oko na twoje mieszkanie. Współpraca z otoczeniem oraz stały nadzór mogą skutecznie odstraszyć złodziei.