Pryszcze
Pryszcze kojarzone są z wiekiem nastoletnim i faktycznie wówczas pojawiają się po raz pierwszy, ale mogą dotyczyć też osób starszych. To ropne wykwity o białym kolorze otoczone czerwoną obwódką. Pojawiają się na skutek nadmiaru sebum i problemów z jego ujściem przez zatkane pory. Ich pojawianiu się sprzyja też namnażanie się bakterii.
Trądzik
Trądzik i pryszcze to nie do końca to samo. Co prawda pryszcze mogą być jednym z elementów trądziku, ale oprócz nich pojawiają się zaskórniki, krostki i grudki. Powody są podobne, jak przy pryszczach, jednak trądzik może być spowodowany także zmianami hormonalnymi. Powinien być leczony, w innym przypadku może skutkować pojawieniem się innych, trudniejszych do usunięcia zmian skórnych.
Przebarwienia
Skąd się biorą przebarwienia skóry?
Przebarwienia skóry mogą być efektem bardzo wielu czynników, począwszy od blizn po trądziku, skończywszy na problemach z funkcjonowaniem wątroby. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj po nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne, więc osoby o skłonnościach do przebarwień powinny unikać opalania się lub stosować kremy z wysokim faktorem.
Przebarwienia najczęściej mają ciemną barwę, ale bywa i tak, że są jaśniejsze od pozostałej części skóry. Ten wariant najczęściej związany jest z chorobami skóry.
Rozszerzone pory
Rozszerzone pory są charakterystyczne dla skóry tłustej. Często zwie się je pomarańczową skórką. Wymagają regularnego oczyszczania, bardzo łatwo robią się w nich zaskórniki. Skłonność do rozszerzania się porów może być dziedziczna.
Blizny
Blizny to wszelkie nierówności na twarzy, które są efektem wcześniejszych zmian skórnych lub innych incydentów. Najogólniej rzecz ujmując: blizny nie są wrodzone, zawsze nabyte. Mogą być skutkiem trądziku i jako takie są najpowszechniejsze, ale też np. ospy. Większe blizny są zazwyczaj efektem nieszczęśliwych wypadków, ran na twarzy itp. Te duże można usunąć dzięki medycynie estetycznej, mniejsze czasem znikają samoistnie.
Zmarszczki
Zmarszczki są naturalnym efektem starzenia się i wysuszania skóry. Najszybciej pojawiają się na skórze suchej, osoby o tłustej cerze, często narzekające na trądzik, w tym wypadku mogą się czuć uprzywilejowane.
Pierwsze zmarszczki to zazwyczaj zmarszczki mimiczne, pojawiające się wokół ust i oczu, np. z powodu śmiechu. Na tym etapie dość łatwo z nimi walczyć. Wystarczy regularne nawilżanie skóry odpowiednimi kosmetykami, na przykład z kwasem hialuronowym. Ważna jest też dieta i nawadnianie organizmu.
Cienie pod oczami
Cienie pod oczami nie są zmianą stałą, najczęściej powoduje je chroniczne zmęczenie. W nielicznych przypadkach mogą być dziedziczne lub być skutkiem problemów z krążeniem krwi w okolicach oczu.
Na cienie pod oczami dobrze robią zimne kompresy, np. z herbaty. Skuteczne może okazać się też regularne wysypianie się.