Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 19:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ostatni dzwonek, aby zagłosować w Budżecie Obywatelskim gminy Miejsce Piastowe.

Do 27 września osoby zamieszkujące gminę Miejsce Piastowe mogą wziąć udział w III edycji Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru są 4 projekty, ale głos można oddać tylko na jeden z nich.

Od początku września każdy mieszkaniec gminy Miejsce Piastowe mógł dokonać wyboru, jaki projekt najbardziej chciałby poprzeć. Środa jest ostatnim dniem, by to zrobić. Sposobów jest kilka: zagłosować można w gminnej bibliotece, w Urzędzie Gminy Miejsce Piastowe lub przesyłając stosowną kartę do głosowania na adres urzędu.

4 inicjatywy – jeden wybór 

Lista zawiera 4 zadania, na które mieszkańcy mogą zagłosować. Projekty dotyczą społeczne przydatnych inicjatyw na terenie Gminy Miejsce Piastowe. Wśród nich znalazł remont części sanitarnej w Domu Ludowym w Głowience, modernizacja placu zabaw we Wrocance, zakup 9 defibrylatorów, które umieszczone zostaną w każdej miejscowości wchodzącej w skład gminy, oraz utworzenie nowego miejsca sportu i rekreacji w Targowiskach. 

AED: Zatrzymaj śmierć, uratuj życie

W planach mieści się zakup i instalacja 9 defibrylatorów AED, które mają zostać umieszczone w każdej miejscowości położonej w Gminie Miejsce Piastowe. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa w okolicy, ponieważ z tego urządzenia może skorzystać każdy, kto znajdzie się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia. AED jest prostym w obsłudze gadżetem, do jego obsługi nie jest potrzebne specjalne przeszkolenie medyczne. Sprzęt wykorzystuje się przy Nagłym Zatrzymaniu Krążenia, zwiększając tym samym szanse przeżycia osoby poszkodowanej o ok. 75%. Projekt zakłada, że defibrylator umieszczony zostanie w punktach strategicznych każdej gminy tj. w szkole, urzędzie, remizie czy ośrodku zdrowia.

Remont łazienek i zaplecza kuchennego oraz zakup stołów – Dom Ludowy w Głowience. 

Sala Domu Ludowego w Głowience przeszła remont, niestety część sanitarna oraz kuchenna nadają się do modernizacji. Konieczna jest wymiana płytek w tych pomieszczeniach, które są zniszczone. Problemem jest również nieszczelność kanalizacji sanitarnej, co dla przebywających tam jest niekomfortowe przez unoszący się nieprzyjemny zapach. Niestety często zdarzają się także awarie oświetlenia w kuchni. 

W skład tego projektu wchodzi również wymiana stołów. Meble nie tylko są poniszczone, ale również są niekompletne (różna wysokość) oraz ciężkie, co utrudnia wyniesienie ich na balkon.  

Modernizacja oraz doposażenie placu zabaw/parku we Wrocance przy ul. Długiej.

Stan nawierzchni parku we Wrocance wymaga modernizacji. Przez fakt, że powierzchnię stanowi drobny żwir, utrudniony jest przejazd przez niego dzieciom, rowerzystom, osobom niepełnosprawnym. To uniemożliwia w pełni korzystać z walorów tego miejsca. Mieszkańcy wielokrotnie apelowali o zmianę. Chcą, aby  był to przyjazny dla środowiska i ludzi obiekt, z którego bezproblemowo będzie można korzystać. Propozycja zakłada położenie nawierzchni asfaltowej na dotychczasowych alejkach, które zaczynają obrastać trawą. Co więcej, projekt ma uatrakcyjnić to miejsce o urządzenia takie jak tyrolka, trampolina ziemna i siłownia zewnętrzna dla dzieci.

Nowe miejsce w gminie –plac rekreacyjno-sportowy w Targowiskach – Dębinie

Celem tej inicjatywy jest utworzenie nowego miejsca rekreacyjno-sportowego, które znajdować się będzie w Targowiskach-Dębinie. Jest to punkt strategiczny tej miejscowości, plac jest licznie odwiedzany przez najmłodszych i dorosłych. Oznacza to, że kluczowe dla rozwoju jest stworzenie miejsca, gdzie mogą spotykać się pokolenia i spędzać aktywnie czas. Może być wykorzystywany zarówno przez rowerzystów oraz miłośników pieszych wędrówek. W planach jest utworzenie na tej działce drewnianego deszczochronu w formie altany z dachem wielospadowym oraz instalacja stołów i ławek z utwardzonym podłożem i ścieżką do tego obiektu. 

AED w każdej gminie może uratować czyjeś życie – zagłosuj i pomóż

Z podobną inicjatywą w ramach Budżetu Obywatelskiego wyszła gmina Dukla. Projekt złożył jeden z tamtejszych strażaków a sam pomysł cieszył się ogromną popularnością. Zakup defibrylatorów AED zebrał najwięcej głosów spośród wszystkich zgłoszonych propozycji. Dzięki dokonanemu wyborowi przez mieszkańców, w Dukli zainstalowanych zostanie 5 takich urządzeń. Znajdą one swoje miejsce na: MOSiR, Urzędzie Miejskim, Bazie Ratownictwa Ogólnego, przystanku autobusowym oraz Informacji Turystycznej. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ