Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny obrazowania 360/3D, stereoskopii, technologii VR udało się przenieść piękno Zagrody do Internetu, by docierać do jeszcze większego grona pasjonatów kultury, tradycji, wierzeń ludowych.
Wirtualny spacer z wszystkimi komponentami, dostępny na każdym urządzeniu, to propozycja unikatowa w skali europejskiej.
Co jest w tym spacerze takiego wyjątkowego?
- opisy najważniejszych przedmiotów, wierzeń i symboli związanych z obrazem polskiej wsi;
- spełnienie wymogów WCAG 2.1. – przystosowanie dla osób z niepełnosprawnościami poprzez udogodnienia, takie jak: zmieniająca się szata graficzna, automatyczny lektor, dostosowana czcionka, a nawet… możliwość wydawania komend głosowych;
- dostępność dla każdego – wystarczy jedynie urządzenie oraz łącze internetowe;
- 54 panoramy w jakości HD HDR – gwarantujemy, że to co ujrzycie na zdjęciach, da wam poczucie udziału na żywo. Dzięki temu zobaczycie każdy, najmniejszy szczegół;
- immersja = siła wirtualnej rzeczywistości – solidnie nakarmione zmysły to jedna z najważniejszych cech spaceru. Przez odgłosy natury, dźwięki wyciągania wody ze studni, palącego ogniska będziecie „tu i teraz”;
- hełmy VR – „naoczny świadek” tego widowiska. Dzięki goglom VR, czyli specjalnym okularom, wstąpicie do zupełnie nowego wymiaru rozrywki, którego piękna nie odda żaden filmik – tego trzeba doświadczyć samemu. Gogle dostępne będą w bibliotece w Miejscu Piastowym, ale wkrótce będą dostępne w innych placówkach na terenie gminy (niedługo pojawi się harmonogram). Gogole wystarczy tylko założyć na głowę, wpisać adres internetowy i…spacerować;
- wideo 360 – spacer to nie tylko zdjęcia, ale też codzienne, swojskie życie. W specjalnej zakładce „Wideo 360” dostępne są dla was krótkie filmy, w których zobaczycie między innymi: jak wyglądała praca kowala i młynarza, poznacie starą legendę i posłuchacie dawnych wspomnień. A to wszystko dzięki naszym twórcom ludowym.
- dwujęzyczność – spacer dostępny jest w wersji polskiej i angielskiej.
Drugim komponentem projektu „wirtualne ścieżki kultury” jest specjalnie dedykowana, tematyczna, dwujęzyczna gra umieszczona na zagrodowych panoramach.
Jej głównym celem jest poznawanie wyposażenia, terenu i otoczenia Zagrody, a także zapewnienie niesamowitej zabawy. Realizacja pozwoli na szybszą integrację z obiektem, a poprzez zbieranie punktów, poszukiwanie przedmiotów, kolekcjonowanie elementów interaktywnych, trofeów czy budowanie łagodnych relacji przez odpowiednią formę zadań, propozycja ta będzie w pełni inteligentną rozrywką.
W grę została wpleciona historia miejsca, podbita przez niesamowicie wykreowany storytelling, a także przeszkody, zwroty akcji, zagadki, których rozwiązanie wymaga od gracza sprytu i zaangażowania. Zadania poboczne, zaczepki, nagrody dodatkowo uświetniają grę. Gra ma również funkcję „pomoc”, w której zaprezentowany jest sposób nawigacji i poruszania się po grze.
Zapraszamy do internetowej wędrówki po prawdziwym wiejskim domu oraz do zagrania w grę, w której trzeba rozwikłać wiele zagadek, związanych z historią miejsca i dawnym życiem na wsi.
Wirtualny spacer po Zagrodzie dostępny jest po adresem (kliknij tutaj)
Gra dostępna jest pod adresem (kliknij tutaj)
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.