Dziś (5 października) na briefingu prasowym o planach spółki opowiedzieli Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. oraz Piotr Rycerski, szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych.
Budynek dworca kolejowego w Krośnie znalazł się na liście inwestycji, które PKP może przeprowadzić w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030.
- Na liście podstawowej, która obejmuje 150 dworców kolejowych, znalazło się pięć z województwa podkarpackiego, w tym dworzec Krosno - mówi Ireneusz Maślany.
Podkreśla, że dzięki planowanej inwestycji należąca do PKP S.A. część budynku dworca (w drugiej miejskiej znajduje się Entocentrum Ziemi Krośnieńskiej) odzyska swój historyczny blask.
- Dworzec objęty jest ochroną konserwatorską, więc wszystkie prace modernizacyjne będą się odbywać w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków - mówi Ireneusz Maślany.
Zapewnia, że wszystkie elementy historyczne zostaną zachowane. - Dodatkowo wprowadzimy elementy nowoczesności i wygody pasażerskiej - dodaje.
Członek zarządu PKP S.A. wylicza, że renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, modernizację przejdzie również wnętrze obiektu, a także plac przed nim.
- Budynek i jego otoczenie staną się przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu – ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille'a czy planów dotykowych dworców - tłumaczy Ireneusz Maślany.
Spółka planuje również wprowadzenie rozwiązań przyjaznych środowisku, a także montaż nowoczesnych systemów informacji podróżnych oraz bezpieczeństwa.
Inwestycja może rozpocząć się w przyszłym roku. Najpierw powstanie projekt modernizacji, następnie ogłoszony będzie przetarg.
- Łączny czas na realizację, w związku z tym, że jest to obiekt zabytkowy, to około trzy lata - mówi Ireneusz Maślany.
Architektoniczna perełka miasta
Piotr Rycerski przypomniał, że druga edycja Programu Inwestycji Dworcowych została ogłoszona w sierpniu. Przyznał, że dworzec w Krośnie wymaga nakładów finansowych, by przywrócić go do świetności.
- Ale dzięki inwestycji ma szansę stać się jedną z perełek architektonicznych miasta - mówi Piotr Rycerski.
Dodaje, ze oprócz tego, że będzie pięknie wyglądał, będzie przywrócona jego funkcjonalność.
- Żeby służył pasażerom jako punkt obsługi i poczekalnia. Będzie to też budynek z częścią usługową - zapowiada Piotr Rycerski.
Ireneusz Maślany podkreśla, że za modernizacją idzie wzrost przewozów. - Z naszych badań wynika, że klientów będzie więcej i dlatego zdecydowaliśmy się na modernizację - mówi.
Dodaje, że w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podkarpackim PKP zakończyło cztery inwestycje.
- Obecnie trwa jeszcze przebudowa jednego dworca, a zaraz rozpoczniemy prace projektowe dotyczące modernizacji kolejnych dwóch obiektów - mówi Ireneusz Maślany.
Poza Krosnem na listę podstawową w programie inwestycji na lata 2024-2030 zakwalifikowano jeszcze dworce w Ropczycach, Stalowej Woli, Strzyżowie i Tarnobrzegu. Na liście rezerwowej znalazły się natomiast Lubaczów, Nowa Sarzyna i Nowy Zagórz.
Ireneusz Maślany informuje, że rozważane jest również wpisanie do Programu Inwestycji Dworcowych dworca w Jaśle. - Będzie to możliwe po przejęciu dworca od samorządu przez PKP S.A. - mówi.