Krośnieńscy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują różne metody by zdobyć pieniądze. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych typów oszustw wymierzonych wobec osób starszych jest telefoniczna metoda „na wnuczka”, która ostatnio przybrała formę oszustwa „na wypadek”. Sprawca dzwoniąc na telefon domowy lub komórkowy podaje się za członka rodziny np. wnuka, synową (głos w telefonie jest zniekształcony, oszust może udawać, że płacze) i prosi seniora o pomoc w postaci pilnego pożyczenia pieniędzy potrzebnych by uniknąć aresztowania w związku ze spowodowanym przez niego wypadkiem drogowym. Po chwili może do osoby starszej zadzwonić również osoba przedstawiająca się jako funkcjonariusz policji. Rzekomy „policjant” może podać się za znajomego rodziny i zaproponuje przysługę w postaci szybkiego wypuszczenia z aresztu członka rodziny, który jest sprawcą wypadku. Uprzedza skłonnego do pomocy seniora, że po pieniądze zgłosi się osoba powołująca się na jego nazwisko. Nakazuje również by nigdzie nie dzwonić i wyłączyć telefon. Po pewnym czasie do mieszkania ofiary oszustwa zgłasza się ów znajomy, który odbiera przygotowane pieniądze.
Krośnieńscy policjanci apelują by zachować ostrożność w kontaktach z nieznajomymi i nie przekazywać im pieniędzy. Telefoniczne prośby o pomoc, w tym także z zagranicy, grożą utratą oszczędności. Sprawcy oszustw wykorzystują zaufanie, uczciwość i chęć niesienia pomocy innym przez osoby starsze, więc w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że ma się do czynienia z oszustwem, należy powiadomić o tym Policję - nr tel. 997.
Uczulajmy seniorów na oszustwa. Przestrzegajmy, że oszuści nie zawahają perfidnie wykorzystać ich dobroduszności. Porozmawiajmy z nimi o tym, jak należy zachować się w kontakcie z nieznajomymi.
kmp