Budżet programu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze Norweskie i EOG) wyniósł w całej Polsce ponad 122 mln euro. Krosno otrzymało 3,5 mln euro.
Wsparcie można było wykorzystać na kompleksowe projekty obejmujące swoim zakresem m.in. ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości, a także wzmacnianie lokalnego rynku pracy, poprawę jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny) oraz poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.
Wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński podkreśla, że projekt „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” jest skomplikowany.
- Nie ma w Polsce projektu w ramach funduszy norweskich, które miałoby zaangażowane w realizację dziewięciu partnerów tak jak my - tłumaczy Tomasz Soliński.
Podkreśla, że projekt Krosna powstawał z udziałem mieszkańców, instytucji i organizacji pozarządowych. - I w ten sam sposób jest realizowany - mówi.
W jego ramach realizowane są przedsięwzięcia infrastrukturalne – ścieżka spacerowo-rowerowa wzdłuż Wisłoka, park sensoryczny przy ul. Chopina, dwa parki kieszonkowe (przy ul. Podchorążych i ul. Lwowskiej) oraz Centrum Aktywności Młodzieży.
Do dużego projektu wpisane zostały też tak zwane działania nieinwestycyjnie. Obejmują one m.in. warsztaty i szkolenia zawodowe organizowane przez Cech Rzemiosł Różnych, zajęcia dla młodzieży szkół średnich i podstawowych organizowane przez Państwową Akademię nauk Stosowanych oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, z których krośnianie mogą korzystać za darmo.
Na zlecenie krośnieńskiego magistratu powstała też cyfrowa mapa miasta (ortofotomapa).
Czytaj też: Poznaj Krosno w najdrobniejszych szczegółach. Działa już ortofotomapa
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej tłumaczy, że Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.
Projekt "KROSNO" otrzymał bardzo wysokie dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa. Kwota z dotacji nie pokrywała jednak 100 procent kosztów. Konieczne było wyłożenie z budżetu miasta prawie 2,5 mln zł.
Już podczas uroczystego otwarcia parku sensorycznego przy ul. Chopina wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiadała, że Krosno otrzyma dodatkowe pieniądze.
We wtorek (10 października), podczas otwarcia Centrum Aktywności Młodzieży, został podpisany (przez Tomasza Solińskiego i Małgorzatę Jarosińską-Jedynak) stosowny aneks do umowy.
- Zwiększymy wartość projektu o dodatkowy milion trzysta tysięcy złotych, co spowoduje, że 94 procent finansowania projektu będzie należało do środków norweskich, natomiast tylko i wyłącznie 6 procent to budżet miasta Krosna - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Tomasz Soliński podkreśla, że są to bardzo ważne pieniądze dla miasta.
- Będziemy mogli dzięki temu realizować inne działania w mieście, bo będą one niwelować wkład własny, który miasto w wyniku postepowań przetargowych po prostu dołożyło - tłumaczy.