Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 14:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Związek Samorządów Polskich promuje ideę samorządności

Konferencja, już druga na ten temat na Podkarpaciu, odbyła się w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "Szklane Lniane" w Korczynie. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów, Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń.

Autor: Tomasz Jefimow

Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego, a zarazem członek zarządu Związku Samorządów Polskich podkreśla, że idea samorządności to mówienie o tym, co boli i z czym borykają się wójtowie i burmistrzowie. 

- Ale nie tylko. Zadajemy też pytania, czy trudny czas – koronawirusa, wojny w Ukrainie, braku środków z KPO uszczuplił nasze budżety. Chcemy pokazać, co udało się zrealizować w tym okresie - mówi Dorota Chilik.

Podczas spotkania samorządcy rozmawiali o współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. Poruszano, także tematy o pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. 

O inwestycjach, które udało się przeprowadzić, dzięki wsparciu rządowemu, mówili Dorota Chilik, Grzegorz Węgrzynowski (wójt gminy Chorkówka) i Monika Subik z zarządu powiatu krośnieńskiego.

Wójt Miejsca Piastowego podkreśla, że tego typu spotkania dają możliwość wymiany doświadczeń między gospodarzami gmin i powiatów

Związek Samorządów Polskich jest od kilku tygodni członkiem sejmowej komisji wspólnej do spraw samorządności.

- Zależy nam na tym, aby samorząd nie borykał się z problemami, jak chociażby przeznaczanie zbyt dużej kwoty na utrzymanie oświaty, czy związanymi z utrzymywaniem dużych obiektów oświatowych - podkreśla Dorota Chilik.

Tłumaczy, że samorządowcy są zmuszeni do szukania rozwiązań, gdy w szkołach jest coraz mniej dzieci. 

- W gminie Miejsce Piastowe takim rozwiązaniem jest budowa małego osiedla w Niżnej Łące. Ma tam zamieszkać 88 rodzin. Już wiemy, że ponad 40 dzieci pójdzie do szkoły podstawowej we Wrocance, więc nie będzie stała pusta i nie będzie konieczności zwalniania nauczycieli - mówi Dorota Chilik.

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krośnie oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich. 

- Te zarejesrtowane w krajowym systemie mogą pozyskiwać środki na swoją działalność – 8, 9 i 10 tysięcy złotych rocznie - mówi Anna Oleksińska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Krośnie.

Tłumaczy, że wnioski można składać raz w roku a pieniądze mogą być przeznaczone na funkcjonowanie koła oraz na działalność statutową i dla lokalnej społeczności. - Między innymi zakup wyposażenia, produktów, strojów, wycieczki, kursy, szkolenia - wylicza Anna Oleksińska.

Związek Samorządów Polskich zrzesza około 200 samorządów. Organizacji spotkań na Podkarpaciu, w ramach projektu "Promocja idei samorządności w Polsce" podjęła się Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego. Projekt otrzymał dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na działania w całej Polsce.

Spotkanie w Korczynie było już drugim na Podkarpaciu, poświęconym promocji samorządności. Poprzednie odbyło się w Rzeszowie, w G2A Arenie.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ