SCENA KARPACKICH KLIMATÓW (19-21 sierpnia)
Piątek, 19 sierpnia 2016 (od 16.00)
Zalai Zalaegerszeg (Węgry)
Cimbálová muzika Vinár - Uherské Hradiště (Czechy)
Kapela Hanki Wójciak (Polska)
Uroczysta Inauguracja KK (godz. 20.30)
Czeremszyna (Polska)
Sobota, 20 sierpnia 2016 (od 15.00)
Zalai Zalaegerszeg (Węgry)
Cimbálová muzika Vinár - Uherské Hradiště (Czechy)
SAMI Sárospatak (Węgry)
A Gdzie To Dawniej Stroiło (Polska)
Tuhaj Bej (Polska)
HOVERLA (Polska/Ukraina)
OSP BRONX (Polska)
Niedziela, 21 sierpnia 2016 (od 15.00)
Na pograniczu folkloru (Polska/Słowacja)
SAMI Sárospatak (Węgry)
Ogłoszenie wyników Konkursu na Ulubiony Chleb Krośnian (godz. 16.30)
Ania Broda z Zespołem (Polska)
Rusychi / Русичі (Ukraina)
Sokół Orkestar (Polska)
FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORTIUSA (19-21 sierpnia)
Święto miłośników węgierskich wina to hołd dla tradycji polsko-węgierskiego handlu tym szlachetnym trunkiem sięgającej XVI wieku, w której Krosno zajmuje znaczące miejsce. Degustacje odbywać się będą w Centrum Dziedzictwa Szkła. Nad świętem wina czuwa kupiec i mecenas sztuki - Robert Wojciech Portius, a ten element Karpackich Klimatów organizuje Stowarzyszenie Portius. Sprawdź szczegółowy program.
BIOJARMARK (19-21 sierpnia)
Jarmark prezentujący żywność ekologiczną. W ramach promocji podkarpackiej wołowiny, w sobotę o 13.00 rozpocznie się wielkie pieczenie byka, zakończone degustacją w niedzielne popołudnie. Oprócz zakupów, będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, poznać tajniki lepienia pierogów, pieczenia chleba i tłoczenia soków.
DZIECIĘCE KLIMATY (19-21 sierpnia)
Na Karpackie Klimaty przybywają całe rodziny. Specjalnie dla najmłodszych bywalców organizatorzy przygotowali miejsce, gdzie mogą spędzić miło i twórczo czas. W specjalnie zaaranżowanej scenerii odbywać się będą warsztaty rękodzielnicze. Zaprezentowane zostaną spektakle plenerowe dla najmłodszych.
Piątek, 19 sierpnia 2016
16.00 - 18.00 - Warsztaty z Teatrem Małe Mi - „Trzecia strona kija”
18.00 - 19.00 - Warsztaty „Spinaczowe zoo”
19.00 - Spektakl Teatru Małe Mi „Alibaba i czterech rozbójników”
Sobota, 20 sierpnia 2016
16.00 - 18.00 - Warsztaty z Teatrem Małe Mi „Łapacz snów - łapacz opowieści”
18.00 - 19.00 - Warsztaty „Etnokolaż”
19.00 - Spektakl Teatru Małe Mi „Selene i gwiazda - księżycowe opowieści”
Niedziela, 21 sierpnia 2016
11.00 - 13.00 - Warsztaty „Etnokolaż”
13.00 - 15.00 - Warsztaty „Spinaczowe zoo”
15.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio „Zaczarowany las”
15.30 - 17.00 - Warsztaty „Słomiane strachy na wróble i lalki motanki”
17.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio „Kłamstwa kozy”
17.30 - 19.00 - Warsztaty „Karpackie chaty”
19.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio „Przygody wesołego psiuncia”
ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICJYJSKICH (19-21 sierpnia)
Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Ideą przyświecającą Zakątkowi jest połączenie tradycji ze współczesnością. Doroczny konkurs na Tradycyjną Nalewkę Galicyjską [email protected]. połączony z nowoczesnymi trendami w muzyce, zapach staropolskiej kuchni górujący nad wystawami sztuki współczesnej, daje niepowtarzalną atmosferę mieszania się epok i kultur. Miejsce, w którym odbywa się impreza, to plac przy ulicy Franciszkańskiej.
SZKLANY ZAKĄTEK (19-21 sierpnia)
Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Szkła i miejscowe pracownie artystyczne związane z obróbką i zdobnictwem szkła. Atrakcyjne pokazy wytopu szkła prosto z hutniczego pieca ustawionego na dziedzińcu CDS, możliwość samodzielnego formowania, grawerowania, a nawet pisania na szkle. Szklane zagłębie w pigułce dla wszystkich odwiedzających Karpackie Klimaty.
ŚWIĘTO CHLEBA (20-21 sierpnia)
Zapach chleba o poranku na krośnieńskim Rynku nawiązuje do wielowiekowych tradycji wypieku chleba w naszym mieście. Lokalni mistrzowie piekarstwa stają w szranki o zdobycie zaszczytnego tytułu „Ulubiony Chleb Krośnian”, który przyznaje publiczność Karpackich Klimatów.
Konkurs na ULUBIONY CHLEB KROŚNIAN nawiązuje do siedemsetletniej tradycji piekarskiej Krosna - miejscy piekarze swój statut cechowy uzyskali w 1459 r., chociaż już w dokumencie z 1367 r. mówi się o kramach przeznaczonych specjalnie dla przedstawicieli tego zawodu. Niepowtarzalny smak chleba z Krosna, pieczonego według pradawnych receptur, poznają wszyscy Goście „Karpackich Klimatów”. Co więcej - można będzie też wybrać najbardziej smakowity chleb imprezy. A każdy, kto odda swój głos na wybrany rodzaj chleba, ma szansę wygrać nietypowe i bardzo pyszne nagrody.
SZTUKA KARPACKA I TRADYCYJNE SMAKI (19-21 sierpnia)
Kolorowe stragany pełne ręcznie wykonanych drobiazgów: delikatnych koronek, biżuterii, drewnianych świątków i bieszczadzkich aniołów, ceramiki, wiklinowych plecionek o oryginalnych kształtach. Artyści regionu karpackiego wystawiają swoje obrazy, rzeźby i przepiękne tkane wyroby. W naszym regionie wciąż bardzo wiele osób kultywuje tradycje rękodzieła artystycznego, a co najważniejsze chce podzielić się tym z innymi. Można podziwiać i kupować. Region Podkarpacia słynie ze smacznej i zdrowej żywności wytwarzanej w tradycyjny sposób. Gospodynie przyjeżdżają do Krosna i stawiają na stołach mnóstwo smakołyków, począwszy od ciast, wędlin, kwaszonych ogórków, proziaków, gomółek, czy miodu. Wszystko przygotowane według tradycyjnych receptur. Każdy może znaleźć tutaj swój własny ulubiony smak i zabrać go do domu. Na krośnieńskim rynku goszczą także potrawy ze Słowacji, Węgier i Ukrainy.
ZWIEDZANIE WIEŻY FARNEJ (19-21 sierpnia)
W trakcie Karpackich Klimatów udostępniona zostanie dla zwiedzających wieża kościoła farnego. (Wczesnobarokowa dzwonnica wybudowana w latach 1637 - 51 z fundacji Wojciecha R. Portiusa, z trzema dzwonami, w tym słynnym Urbanem, zaliczanym do największych w Polsce). Podziwiać będzie można z tarasu widokowego nie tylko miasto, ale także panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego i Beskid Niski. Wspaniałe widoki to nie jedyna atrakcja wieży. Znajdują się tam trzy wspaniałe dzwony. Czynna będzie wystawa fotografii Mariusza Kusa.
PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII (19-21 sierpnia)
Wystawa jest inicjatywą mającą na celu zwiększenie oferty kulturalnej miasta. Organizowana na czas trwania Karpackich Klimatów prezentuje zdjęcia członków Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
MIĘDZYNARODOWY PLENER FOTOGRAFICZNY (19-21 sierpnia)
Wszystko co dzieje się w trakcie Festiwalu Kultur Pogranicza Karpackie Klimaty uwiecznią fotograficy ze Słowacji, Rumunii Ukrainy i Węgier, uczestniczący w Międzynarodowym Plenerze Fotograficznym. Z tego spotkania mistrzów aparatu powstanie wystawa promująca spotkanie kultur w Krośnie.
BIEG ULICZNY O SKARB PORTIUSA (21 sierpnia)
START – Rynek - Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Legionów, Rondo Niezapominajki, Niepodległości, Żółkiewskiego. Białobrzeska, Moniuszki, Konopnickiej, Krakowska, Piłsudskiego, Rondo Solidarności, Piłsudskiego, Rynek – META. Organizatorem biegu jest MOSiR w Krośnie.
KLIMATY PWSZ (20-21 sierpnia)
Krośnieńska uczelnia włącza się w Karpackie Klimaty twórczo i naukowo. Odwiedzający uczelnię posłuchają wykładów na temat roślin zielarskich, grzybów leczniczych i analitycznych problemów zielarzy.
Wezmą udział w panelu dyskusyjnym Quo vadis książko?, sprawdzą umiejętności sportowe, plastyczne i muzyczne oraz poznają rosyjski humor. Dzieci obejrzą film Świat Eleonory.
Będzie można oznaczyć pH domowym sposobem, odnaleźć zabytek na terenie starego miasta, pobawić się w menedżera, poszukiwacza złota i matematycznego Geniusza.
Czekać będą audiobooki na żywo, tłumacz pod chmurką i okulary „imprezowicza”. Do karpackich wędrówek zachęcą z kolei legendy i rekwizyty.
Nie zabraknie interesujących wystaw – Drewniane cerkwie, Ikony, Karpaty Wschodnie i ciekawe konstrukcje. Uczelnia zaprasza do budynków przy ul. K. Wielkiego 4 i Rynek 1 oraz do plenerowego namiotu na płycie Rynku. Na głównej scenie wystąpi grupa wokalna ZPiT PWSZ Krosno.
Studenci z PWSZ będą także promować krwiodawstwo, rozdawać ulotki informacyjne na ten temat.
KARPACKIE STUDIO (19-21 sierpnia)
To wszystko co dziać się będzie na Karpackich Klimatach zrelacjonuje specjalny program prowadzony na żywo i emitowany w Telewizji Obiektyw oraz w Internecie. W Karpackim Studiu pojawią się artyści, organizatorzy, goście i publiczność imprezy. Siedziba Studia na skwerze przy ul. Sienkiewicza i Spółdzielczej.
Z KROSNA DO KROSNA (19-20 sierpnia)
IX Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Co dwa lata Karpackie Klimaty otwiera wyjątkowa wystawa pokonkursowa prezentująca dokonania w dziedzinie artystycznej tkaniny lnianej. Tegoroczna, 9 edycja Biennale „Z krosna do Krosna” zgromadziła prace ponad stu artystów z całego świata. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zwiedzających powinien przyciągnąć fakt, iż pośród konkursów w obszarze tkaniny artystycznej w Europie trudno jest wskazać podobne wydarzenie, które koncentrowałoby się głównie i bez mała wyłącznie na tworzywie, jakim jest len. W piątkowy wieczór (17.30, BWA) dowiemy się kto w tym roku otrzyma laury pierwszeństwa. A wystawę będzie można zobaczyć jeszcze w sobotę w godzinach 14.00 - 18.00.
UM Krosno, RCKP, PWSZ Krosno