Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 18:26
Reklama
Reklama

Karta rowerowa. Gdzie w Krośnie zdobyć dokument, jeśli nie chcemy otrzymać mandatu?

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym portalu o tym, że Straż Miejska otrzymała nowe uprawnienia, w związku z którymi mogą karać mandatami młodych rowerzystów poruszających się bez karty rowerowej. Problem pojawia się wówczas, gdy dziecko takiego dokumentu nie wyrobiło w szkole podstawowej. Czy to oznacza, że te osoby są skazane na wysoki mandat?
Karta rowerowa. Gdzie w Krośnie zdobyć dokument, jeśli nie chcemy otrzymać mandatu?

Źródło: Fot. KMP Krosno

20 października weszło w życie rozporządzenie szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które rozszerza zakres kompetencji straży miejskiej i gminnej. Więcej o tym tutaj: Uwaga rowerzyści, straż miejska czeka z mandatami. Sprawdź od kiedy 

Jedną z przesłanek ku temu, by ukarać rowerzystów jest brak odpowiedniego dokumentu uprawniającego do poruszania się jednośladem po drogach publicznych. Dotyczy to osób młodych od 10 roku życia do ukończenia pełnoletniości. W przypadku, gdy chcąc legalnie przemieszczać się rowerem, muszą mieć przy sobie i okazać: kartę rowerową, prawo jazdy kategorii AM (od 14 lat) lub prawo jazdy kategorii A1, B1, T (od 16 lat). Brak żadnego z dokumentów grozi karą w wysokości 1500 zł. 

Kartę rowerową najprościej jest wyrobić w szkole podstawowej. Nauczyciele odpowiedzialni za szkolenie w danej placówce muszą ukończyć odpowiedni kurs z zakresu ruchu drogowego, który organizowany jest nieodpłatnie przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Organem wydającym dokument dla dzieci jest dyrektor danej szkoły. Jednak co w sytuacji, kiedy dziecko z różnych przyczyn nie przystąpiło do egzaminu organizowanego w swojej placówce edukacyjnej? Czy istnieje sposób, aby na własną rękę zdobyć kartę rowerową, dzięki której unikniemy kary finansowej?

Gdzie można zdać egzamin na kartę rowerową?

Zajęcia w formie kursu dla osób ubiegających się o wydanie karty rowerowej, a niebędącymi uczniami szkoły podstawowej, które nie ukończyły 18 roku życia prowadzone są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Takie szkolenie składa się z części teoretycznej w wymiarze 5 godzin, praktycznej trwającej 2 godziny, a także pierwszej pomocy (1 godzina). 

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 2 ustawy o kierujących pojazdami kartę rowerową, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna wydaje nieodpłatnie dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Zajęcia prowadzone są bezpłatnie w ramach działań z zakresu zwiększenia i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Późniejszy egzamin weryfikujący zebraną wiedzę w trakcie szkolenia również jest nieodpłatny. Jednak warunkiem do tego, aby kurs się rozpoczął, jest zebranie się i utworzenie kilkuosobowej grupy, w której zajęcia i późniejszy egzamin będą przeprowadzane. Data egzaminu końcowego musi być wyznaczona nie później niż 7 dni od dnia zakończenia części teoretycznej i praktycznej. 

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?

Z informacji, którą otrzymaliśmy od WORD Krosno, dowiadujemy się, że egzamin na kartę rowerową dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia, podobnie jak w przypadku prawa jazdy, składa się z części teoretycznej i praktycznej. Częścią teoretyczną jest test jednokrotnego wyboru zawierający 25 pytań, na które kursant musi odpowiedzieć w czasie 35 minut. Po pozytywnym zdaniu pierwszego etapu egzaminu kursanci muszą zmierzyć się w części praktycznej, poprzez pokonanie toru i jazdę po miasteczku ruchu drogowego, trwającą 10 minut. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ