Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 14:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Większy dostęp do badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ

Zmiany dotyczą profilaktyki nowotworów kobiecych i obowiązują od 1 listopada. Poszerzył się przedział wiekowy pań, które mogą przystąpić do badań (mammografii i cytologii) finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Fundacja SOS Życie

NFZ podkreśla, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.

- W ubiegłym roku ponad 9 tysięcy mieszkanek Podkarpacia korzystało z pomocy lekarzy w poradniach i szpitalach z tego powodu. Rak szyjki macicy, który stanowi ponad 10 procent nowotworów u kobiet, był powodem leczenia u prawie 3 tysięcy mieszkanek naszego województwa - informuje Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Eksperci mówią wyraźnie: profilaktyka jest bronią XXI wieku w walce z rakiem. 

- Niestety, nowotwory nadal wykrywana są zbyt późno, gdyż z takich badań nie korzystamy chętnie, a zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne - podkreśla Rafał Śliż.

Od 1 listopada profilaktyczną mammografię na NFZ mogą zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Do 31 października 2023 był to przedział wiekowy od 50 do 69 lat. Dzięki tej zmianie z programu profilaktycznego raka piersi skorzysta jeszcze więcej kobiet. 

- Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata - tłumaczy Rafał Śliż.

Zmiany, które zostały wprowadzone 1 listopada, dotyczą również programu profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmuje kobiety od 25 do 64 roku życia. 

- Na profilaktyczną cytologię również nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia - informuje rzecznik NFZ.

Dodaje, że panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne co trzy lata, lub co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka).

- Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99 procentach przypadków - podkreśla Rafał Śliż.

Na Podkarpaciu mammografię można wykonać w dowolnie wybranej pracowni stacjonarnej

- Jest ich 22, a ich wykaz uzupełnia 6 mammobusów, które niemal codziennie stacjonują w różnych miejscowościach i zapraszają na darmowe badania - mówi Rafał Śliż

Dodaje, że profilaktyka raka szyjki macicy jest możliwa do zrealizowania m.in. w każdej poradni ginekologiczno-położniczej

Wszelkie dane teleadresowe umieszczone są na stronie internatowej Podkarpackiego NFZ (TUTAJ) oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii 800 190 590.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ