W ramach pierwszego etapu prac na stadionie przy ul. Bieleckiego w Rymanowie, które rozpoczęły się w 2019 roku, zmieniła się płyta głównego i treningowego boiska.
- Poprzednia murawa była niezła, ale nie można było przy tym spadku wybudować bieżni lekkoatletycznej - tłumaczy Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa.
Na nową nawierzchnię wykorzystano trawę naturalną i hybrydową.
Wykonawca – spółka Serwis-Rozwój z Katowic – zajął się też budową nawadniania boisk, piłkochwytów, oświetlenia i montażem bramek.
Ta część inwestycji zakończyła się w 2021 roku. Wiosną tego roku rozpoczął się kolejny etap – budowa części lekkoatletycznej wraz z bieżnią. Trwała do sierpnia.
Wykonawca – firma TAMEX z Warszawy – wykonała bieżnię okrężną i prostą (4 torowe), skocznie do skoku wzwyż, skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą oraz oszczepem.
- Parametry zainstalowanych urządzeń są zgodne z wymaganiami World Athletics i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - podkreśla Paweł Pelczar, dyrektor GOSiR w Rymanowie.
Bieżna została ogrodzona, odtworzone zostały tereny zielone. W Ośrodku Kultury Fizycznej zamontowano też tablicę wyników, ławki, maty osłonowe, stojaki na rowery, kabiny dla zawodników.
W trzecim – i na razie ostatnim etapie – wybudowana została część ogrodzenia obiektu oraz zamontowano mobilną trybunę.
Trzy etapy inwestycji kosztowały 9 632 977 zł. Pomocne w realizacji było dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ponad 3,7 mln zł.
Nowoczesnym kompleksem sportowym zarządza Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rymanowie. Korzystają z niego piłkarze klubu Start (seniorzy oraz grupy dziecięce i młodzieżowe – ok.120 zawodników).
Teraz na obiekcie mogą być rozgrywane konkurencje lekkoatletyczne – biegi, chód sportowy, skok wzwyż, w dal, o tyczce, pchnięcie kulą i rzut oszczepem.
Wojciech Farbaniec ma nadzieję, że odrodzą się rymanowskie tradycje lekkoatletyczne. Liczy też, że ze stadionu będzie korzystać w ramach lekcji WF młodzież i dzieci rymanowskiej szkoły (uczęszcza do niej ponad tysiąc uczniów).
- Taki obiekt dla rozwoju fizycznego był oczekiwany i jest bardzo potrzebny - podkreśla burmistrz Rymanowa.
Dodaje, że do tej pory najbliższy obiekt z bieżnią i częścią lekkoatletyczną był w Krośnie.
Teraz mieszkańcy gminy, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas, mogą pobiegać w Rymanowie. - Bieżnia jest dostępna dla wszystkich, nawet po zmroku. Oświetlenie gaśnie o godz. 22:30 - mówi Paweł Pelczar.
Wojciech Farbaniec zapowiada, że to nie koniec inwestycji w Ośrodku Kultury Fizycznej. - Jako ostatni etap przebudowy chcemy zaprojektować część magazynową i WC do istniejącego obiektu szatni sportowej, dokończyć wymianę ogrodzenia oraz wykonać plac parkingowy - wylicza.
Dyrektor GOSiR dodaje, że w planach jest też zamontowanie zadaszenia nad trybuną.