Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska Fundacja 21 uruchomiła poradnię dla osób z autyzmem dziecięcym

To już druga taka poradnia działająca w Krośnie, która ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki niej oczekiwanie na przyjęcie do specjalisty znacznie się skróci.

Autor: Fundacja 21

Przychodnia 21 działa przy ul. Wolności 1. Możliwe jest w niej bezpłatne diagnozowanie dzieci i młodzieży w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Renata Kopacz, prezes Fundacji 21, która prowadzi przychodnię mówi, że pomysł na jej powstanie zrodził się już kilka lat temu. - W wyniku doświadczeń terapeutycznych specjalistów z Fundacji 21 oraz Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Planeta 21" - tłumaczy.

Dodaje, że osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest coraz więcej. 

- Bardzo duże znaczenie ma przeprowadzenie szybkiej i trafnej diagnozy, na którą, niestety, czas oczekiwania jest coraz dłuższy. Tymczasem podjęcie wczesnych działań terapeutycznych niesie skuteczniejsze efekty - podkreśla Renata Kopacz.

Diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu przeprowadza wykwalifikowany zespół diagnostyczny, do którego należą: lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, psycholog, pedagog i neurologopeda.

W procesie diagnozowania autyzmu bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z opiekunami dziecka.

- W naszej poradni wykorzystujemy wywiad diagnostyczny ADI-R, który jest jednym z elementów „złotego standardu” diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wyniki z tego wywiadu są uważane za trafne i rzetelne ze względu na ścisłą zgodność ze wszystkimi kryteriami diagnostycznymi zaburzeń ze spektrum autyzmu zawartymi w klasyfikacjach medycznych - tłumaczy Ewa Szajnicka, psycholog.

- Kolejnym etapem jest przeprowadzenie obserwacji funkcjonowania dziecka przy użyciu narzędzia ADOS-2, które również zaliczane jest do "złotego standardu". Jest to wystandaryzowane, jedno z najpopularniejszych i najrzetelniejszych na świecie narzędzi diagnostycznych – wyjaśnia Anna Kazanecka, pedagog.

Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu opiera się również na indywidualnych spotkaniach dziecka z pedagogiem i neurologopedą oraz, w razie konieczności, z terapeutą Integracji Sensorycznej.

- Jedne z głównych objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu dotyczą sfery komunikacyjno-językowej. Obserwacji podlega m.in. rozwój mowy, umiejętności prowadzenia rozmowy, opowiadania, wykorzystania komunikacji niewerbalnej - mówi dr Katarzyna Januszczak-Dereń, neurologopeda.


- Bardzo często u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu współwystępują zaburzenia integracji sensorycznej, dlatego rodzice mogą skorzystać z konsultacji terapeutów SI i uzyskać wskazówki do pracy w domu - dodaje Dominika Kosiorowska, fizjoterapeuta i terapeuta SI.

Oprócz diagnozowania poradnia oferuje również zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Oferta terapeutyczna jest szeroka, obejmuje zróżnicowane metody i techniki, m. in.: Neurofunkcjonalną Reorganizację metodą Padovan, Trening Słuchowy metodą Tomatisa, Terapię Neurotaktylną MNRI, przezczaszkową stymulację prądem stałym tDCS, elektrostymulację prądami TENS/EMS, terapię czaszkowo-krzyżową.

Poradnia 21 mieści się przy ul. Wolności 1 w Krośnie. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 531 977 074.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ