Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 04:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zostań ratownikiem górskim. Grupa Bieszczadzka GOPR ogłosiła rekrutację

Egzamin odbędzie się w lutym. Kandydaci będą musieli wykazać się m.in. znajomością topografii Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz umiejętnością jazdy na nartach. Bieszczadzcy goprowcy zachęcają do wcześniejszego udziału w kursie przygotowawczym.

Autor: Archiwum GB GOPR

Do egzaminu może przystąpić osoba, która ukończyła 18 rok życia i charakteryzuje się nienagannym stanem zdrowia. 

Od kandydatów wymagany jest szereg dokumentów – m.in. podanie, formularz zgłoszeniowy (do pobrania TUTAJ), opinia dwóch członków rzeczywistych Grupy Bieszczadzkiej (w przypadku braku znajomych osób w GOPR istnieje możliwość warunkowego przystąpienia do egzaminu bez opinii), zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do udziału w egzaminie, kserokopie posiadanych innych uprawnień, legitymacji.

Dokumenty należy dostarczyć do 31 stycznia do siedziby Grupy Bieszczadzkiej GOPR w Sanoku (ul. Mickiewicza 49) z dopiskiem: Podanie o przyjęcie do Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Egzamin odbędzie się od 9 do 11 lutego i będzie składać się z trzech części. 

Pierwsza dotyczy topografii i terenoznawstwa. W tym przypadku kandydat będzie musiał wykazać się szczegółową znajomością topografii rejonu działania GB GOPR (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego), w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schronisk górskich, pasm, rezerwatów, potoków.

W drugiej przyszły ratownik będzie musiał wykazać się umiejętnościami narciarskimi. Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich będzie oceniać poprawność wykonania ewolucji narciarskich – pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda stylowa (dowolna), jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda w lesie, przejście skiturowe.

Ostatnia część egzaminu oceni sprawność. Będzie się opierał na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu adept zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 240 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej. Bieszczadzcy goprowcy podkreślają, że warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. 

Podczas stażu kandydat jest zobowiązany do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń można zdobyć wiele umiejętności m.in. poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Kandydaci uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. 

Dopiero po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika.

Szczegółowych informacji udziela Szef Szkolenia Bieszczadzkiej Grupy GOPR Jan Koza (tel. 514 011 128, email: [email protected]).

Kurs przygotowawczy dla kandydatów 2024

Jak zaznaczają bieszczadzcy goprowcy, jest on elementem wsparcia przygotowań do egzaminów i składać się będzie z dwóch etapów

Pierwszy będzie realizowany on-line i będzie dotyczył wiedzy o terenie w którym działa GOPR Bieszczady. Na 14 grudnia zaplanowano webinar dotyczący Bieszczadów, a 21 grudnia – części wschodniej Beskidu Niskiego.

Drugi etap kursu będzie miał charakter stacjonarny. Odbędzie się w Centrum Szkoleniowym SOS w Równi od 12 do 14 stycznia. Warunkiem jest zebranie do 21 grudnia 12 chętnych osób.

Szkolenie będzie nastawione na praktykę. Obejmować będzie narciarstwo na stoku (bezpieczeństwo, techniki kątowe, łuki płużne, skręt z półpługu, skręt z odstawienia kontowego, skęt stop, jazda równoległa, jazda terenowa itp.), narciarstwo skitour (techniki poruszania się  w terenie przygodnym) oraz zajęcia praktyczne z terenoznawstwa i topografii. 

Zapisy na kurs odbywają się TUTAJ.

Zdjęcia: Archiwum GB GOPR


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ