Wirtualna strzelnica powstała w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony konkursu ofert "Strzelnica w powiecie 2023". W jednej z sal Zespołu Szkół w Jedliczu wykonane zostały m. in.: roboty ogólnobudowlane, instalacja elektryczna. W ramach inwestycji zakupiono i zamontowano niezbędne wyposażenie.
Mariusz Kielar, dyrektor ZS w Jedliczu tłumaczy, że strzelnica umożliwia prowadzenie strzelań w postaci statycznych i dynamicznych treningów dla ćwiczących o różnym stopniu zaawansowania. - Od ćwiczeń w obserwacji, przez strzelanie na celność i skupienie, do wykonania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania - wylicza.
Strzelnica została wyposażona w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni długiej (karabinek szturmowy HK 416) oraz krótkiej (typu Glock), imitację odgłosu i zjawiska odrzutu, rozpoznawalność strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym, a także kilka rodzajów scenariuszy.
Dyrektor ZS w Jedliczu dodaje, że strzelnica jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.
Wirtualna strzelnica kosztowała 198 tys. zł, dofinansowanie z MON to kwota ponad 157 tys. zł.
W poniedziałek (5 grudnia) odbyła się uroczystość otwarcia i symbolicznego przecięcia wstęgi. Uczestniczyli w niej samorządowcy, dyrektorzy szkół z gminy Jedlicze, dyrektor jedlickiego GOSiR, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP w Jedliczu oraz przedstawiciele OSP.
Strzelnica im. Bogusława Dziury
Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia postaci wieloletniego nauczyciela, trenera, propagatora strzelectwa i wychowawcy młodzieży Bogusława Dziury, którego imieniem nazwano strzelnicę. Aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi dokonał syn – Ryszard Dziura.
Minutą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego nauczyciela, trenera strzelectwa Andrzeja Cynarskiego.
Bogusław Dziura był wieloletnim zawodnikiem Śląska Wrocław, reprezentantem Wojska Polskiego, wielokrotnym medalistą ogólnopolskich zawodów, mistrzem makroregionu i województwa. Prowadził kadrę strzelecką Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza oraz sekcję strzelecką w Górniku Sanok. W latach osiemdziesiątych odnosił sukcesy strzeleckie z MGKS "Nafta" w Krośnie. Pod koniec lat osiemdziesiątych pracując jako nauczyciel w LO w Rymanowie był współtwórcą sukcesów strzelców Startu Rymanów, a następnie Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Sokół".
Lata dziewięćdziesiąte związał już z pracą w Jedliczu. Przez lata był nauczycielem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej i Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu.
Zaangażował się w organizacje sekcji strzeleckiej i budowę strzelnicy. Dzięki Jego zaangażowaniu w bardzo krótkim czasie przeprowadzono modernizację strzelnicy i zakupiono nowy sprzęt strzelecki, a tutejsi uczniowie zaczęli systematycznie odnosić sukcesy w tej dyscyplinie sportu.
W pamięci wielu osób jest obecny do dzisiejszego dnia jako nauczyciel i trener, który konsekwentnie i systematycznie pracował z młodzieżą. Spędzał ze swoimi zawodnikami długie godziny na treningach na strzelnicy, na zawodach i na przygotowaniach ogólnorozwojowych. Zawodnicy trenowani prze Bogusława Dziurę odnosili sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Mistrzostwach Polski Ligi Obrony Kraju, "Srebrnych Muszkietach", Mistrzostwach Makroregionu Małopolski, mistrzostwach okręgu.
Bogusław Dziura zmarł nagle 16 listopada 2005 roku.
Zawody strzeleckie
Spotkanie zakończyły zawody strzeleckie o Puchar Starosty Krośnieńskiego, w których uczestniczyli zaproszeni goście.
Najlepszym strzelcem okazał się Ryszard Dziura, tuż za nim uplasowała się dyrektor ZSP z Jaszczwi Renata Stec, miejsce trzecie zajął dyrektor SP w Piotrówce Tomasz Gajda. Doceniając sportową postawę, zaangażowanie i świetny wynik Ryszard Dziura oddał swoje miejsce Renacie Stec.
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Krośnie