Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 08:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualna strzelnica w „Szpetnarze”. Będą z niej korzystać uczniowie krośnieńskich szkół

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie mogą już rozpocząć naukę bezpiecznego posługiwania się bronią. W wirtualnej strzelnicy będą ćwiczyć wykrywanie, rozpoznanie i identyfikację celów, strzelanie z różnych odległości i postaw.

Autor: Tomasz Jefimow

Na nowoczesną strzelnicę zaadaptowano pomieszczenie, w którym kiedyś była sala gimnastyczna. Krosno wzięło udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie 2023" i otrzymało 149 152 zł na jej zakup. Z budżetu miasta przeznaczone zostało blisko 40 tys. zł. 

Dziś (7 grudnia) odbyło się uroczyste otwarcie strzelnicy. 

- ZSP nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara zaskakuje mnie pozytywnie już nie pierwszą inicjatywą. Wzbogacamy się dziś o wspaniałą salę edukacyjną zarówno dla uczniów tej szkoły jak i młodzieży z pozostałych krośnieńskich placówek oświatowych - podkreśla Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta Krosna. 

Prezydent Krosna Piotr Przytocki zwrócił uwagę, że na przygotowanie projektu było mało czasu. - Najważniejsze jest to, że udało się pozyskać dotację a efektem końcowym jest posiadanie pracowni, która wspiera dydaktykę - mówi.

Bogdan Skotnicki, dyrektor ZSP nr 2 w Krośnie podkreśla, że wirtualna strzelnica jest potrzebna do realizacji zajęć z przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa", który będzie obowiązkowy w podstawie programowej od roku szkolnego 2024/2025. - Dlatego będzie ona służyła uczniom wszystkich krośnieńskich szkół ponadpodstawowych i podstawowych - mówi. 

Strzelnica została wyposażona w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni długiej (karabinek szturmowy HK 416) oraz krótkiej (typu Glock), imitację odgłosu i zjawiska odrzutu, rozpoznawalność strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym, a także kilka rodzajów scenariuszy.

Nowoczesne wyposażenie strzelnicy pozwala na naukę i doskonalenie umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią (w tym obsługi manualnej), celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych, ćwiczeń w obserwacji (wykrywania, rozpoznania i identyfikacji celów), prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności oraz wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.

Dzisiejsza uroczystość była też okazją do uhonorowania wiceprezydenta Krosna Bronisława Barana odznaczeniem za wybitne zasługi dla wojewódzkiej organizacji Ligii Obrony Kraju w Rzeszowie. Wręczył je Jacek Makoś, prezes Zarządu Powiatowego Ligii Obrony Kraju w Krośnie. 


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ