Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu (288 063 zł) Lokalnej Grupy Działania „Kraina Nafty” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pozostałą kwotę wyłożyła gmina z własnego budżetu. Koszt wyniósł ponad 500 tys. zł.
Prace przy budowie placu rekreacyjnego i oznaczaniu ścieżki spacerowo-turystycznej trwały niespełna rok.
Władze gminy Miejsce Piastowe zachęcają wszystkich do wybrania się na spacer, z kijkami, czy rowerem do miejsc związanych z historią i dziedzictwem kulturowym. Ścieżka przebiegająca przez Niżną Łąkę i Wrocankę ma trzy warianty – 3,2 km, 4,9 km oraz 6,4 km.
Na ustawionych przy trasie tablicach są zamieszczone informacje o historii Niżnej Łąki i Wrocanki i ich znanych mieszkańcach (o. Hieronim Longawa, K. Klobassa - Zręcki, ks. January Horwat). Wytyczoną ścieżką można też dotrzeć do zabytkowego kościoła oraz wozu strażackiego we Wrocance.
Głównym punktem w projekcie było utworzenie placu rekreacyjnego przy Jasiołce, w miejscu gdzie rozpoczyna i kończy się ścieżka spacerowo-turystyczna.
To w tym miejscu ustawiono pięć gigantycznych figur owadów, ławki-leżaki , urządzono też siłownię plenerową i zamontowano toaletę publiczną.
Jak tłumaczy wójt Dorota Chilik, wszystko po to, by wypoczynek nad rzeką był bardziej atrakcyjny. Służą temu też wykonane z wcześniejszego projektu altany, w tym grillowa.
Choć plac z owadami-gigantami został już odebrany, w pełni funkcjonalny będzie na wiosnę. Jeszcze nie została uruchomiona toaleta, wysiana ma być też trawa. - Delikatne skrzydła owadów, z obawy przed śniegiem, zdemontowaliśmy - dodaje Dorota Chilik.
Zapewnia, że wypoczynkowe miejsce nad Jasiołką jeszcze się zmieni, gdy uda się pozyskać dodatkowe pieniądze. - Mamy już gotowy projekt - mówi Dorota Chilik. Zdradza, że chodzi o wytyczenie ścieżki, która będzie prowadzić przez łęgowy las do stawu. - Nad nim chcemy wybudować plac rekreacyjny dla dzieci - mówi.
W planach gminy jest też urządzenie kamperowiska, tuż przy placu rekreacji.
Zdjęcia: Gmina Miejsce Piastowe