W ubiegłym roku szeregi 3 PBOT zasiliło blisko 1000 żołnierzy zawodowych i Terytorialnej Służby Wojskowej. Ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3 PBOT zaznacza, że brygada liczy ponad 3000 żołnierzy. - A służba w szeregach Podkarpackiej Trójki cieszyła się dużym zainteresowaniem - mówi.
Przez 12 miesięcy przeprowadzono osiem szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla ochotników z Podkarpacia.
- W roku 2023 Podkarpacka Trójka wzbogaciła się również o nowych kaprali i podporuczników – żołnierzy Brygady, którzy w ramach rozwoju ukończyli podoficerski kurs SONDA oraz oficerski AGRYKOLA - informuje ppor. Magdalena Mac.
Płk Michał Małyska podkreśla, że 3 PBOT jest liderem, jako jedna z najstarszych i największych brygad w Wojskach Obrony Terytorialnej.
- Rok 2023 był istotny pod kątem szkoleń prowadzonych w brygadzie jak również umożliwienia rozwoju żołnierzy szkoląc ich poza Polską. Dzięki inwestycji w rozwój osobisty żołnierzy zabiegam o wzmacnianie oraz budowę potencjału - mówi.
Dodaje, że efektem działań jest przeniesienie jednego z batalionów do Tarnobrzega.
Oficer prasowy 3 PBOT podkreśla, że ważnym momentem w 2023 roku dla żołnierzy z Podkarpackiej Trójki była wizyta następcy brytyjskiego tronu księcia Williama.
Szczególny nacisk w 3 PBOT postawiono na szkolenia.
- Doskonalenie umiejętności oraz podnoszenie kwalifikacji to obowiązek każdego żołnierza - podkreśla ppor. Magdalena Mac.
W ubiegłym roku organizowane były comiesięczne szkolenia rotacyjne oraz eksperymentalny nocny poligon, który po raz pierwszy w WOT został zorganizowany przez żołnierzy z 3 PBOT.
- Terytorialsi wyjeżdżali szkolić się do Estonii oraz brali udział w wielu kursach i szkoleniach w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 3 PBOT m.in.: z udziałem JW GROM i GOPR, w szkoleniu Combat Medic z udziałem żołnierzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois, w szkoleniu z Brytyjskim Rangersami, żołnierzami z Estonian Defence League, szkoleniach instruktorskich z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi, kursach z obsługi granatnika M72, operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye - wylicza ppor. Magdalena Mac.
Dodaje, że podkarpaccy terytorialsi regularnie szkolą się z innymi służbami mundurowymi, m.in.: Policją, Służbą Więzienną, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
Żołnierze z 3 PBOT biorą też udział w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego organizowanych przez układ pozamilitarny.
- W tym roku uczestniczyli w ćwiczeniu "Anakonda-23", "Renegade/SAREX-23", "Pomocna Energia-23" oraz zorganizowali coroczne międzynarodowe zawody użyteczno-bojowe pod kryptonimem RECON CLASH-23 - informuje ppor. Magdalena Mac.
Ważnym momentem dla 3 PBOT była organizacja 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, z udziałem prezydenta RP i ministra obrony narodowej oraz gości z kraju i ze świata. - 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" otrzymała od ministra obrony narodowej Księgę Armii Krajowej "Przesłanie dla pokoleń" - mówi ppor. Magdalena Mac.
Dodaje, że przez ostatnie 12 miesięcy żołnierze z 3 PBOT nie zapominali o tym jak ważna jest rywalizacja sportowa i odnosili sukcesy w biegach przełajowych i na orientację, strzelaniu sportowym z pistoletu oraz karabinka, pięcioboju wojskowym, biathlonie letnim, pływaniu, piłce siatkowej, crossficie oraz futsalu. - Żołnierze z 3 PBOT okazali się najlepszymi sportowcami w mundurach w Wojskach Obrony Terytorialnej, zajmując zaszczytne drugie miejsce - zaznacza oficer prasowy 3 PBOT.
Podkarpaccy terytorialsi od początku istnienia brygady uczestniczą w akcjach krwiodawstwa.
- Tylko w 2023 roku żołnierze z 3 PBOT oddali blisko 300 litrów krwi - mówi ppor. Magdalena Mac.
Zdjęcia: 3 PBOT