Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:16
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogranicza wyręby lasów. M.in. w okolicy Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju

Powody ograniczenia wyrębów ministerstwo tłumaczy ochroną cennych puszcz, lasów uzdrowiskowych, zachowaniem lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje oraz deficytowością nadleśnictw.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogranicza wyręby lasów. M.in. w okolicy Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju

Autor: Tomasz Jefimow

Zgodnie z decyzją minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, wprowadzone zostaną ograniczenia wycinki na 10 obszarach – Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Puszcza Romincka, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także w okolicy Iwonicza-Zdroju i Wrocławia.

- Podjęliśmy decyzję o wydaniu pierwszej decyzji o ograniczeniu i wstrzymaniu wycinek najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami - zapowiada Paulina Hennig-Kloska.

Minister podkreśla, że chodzi o ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów – starodrzewiach w wieku 100-200 lat, lasach wodochronnych oraz górskich. Dodaje, że w niektórych przypadkach starodrzewy, w których ograniczono prace mają unikalne walory historyczne i kulturowe – np. bory augustowskie niezbędne są do kontynuowania bartnictwa stanowiącego niematerialne dziedzictwo ludzkości.

Resort tłumaczy, że ograniczenie wyrębów planowanych na ten rok wynika z potrzeb i uwarunkowań przyrodniczych, prawnych, ekonomicznych, ale przede wszystkim społecznych. Jak wyjaśnia wiceminister Mikołaj Dorożała, ograniczenia wycinek nie będą przekraczały 20-30 procent planowanych wyrębów. 

Obszary, na których ograniczone zostaną wyręby, to obszary planowanych parków narodowych, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu, leśne kompleksy promocyjne.

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma powstać specjalna zakładka.

- Za jej pośrednictwem będzie można informować o miejscach, które warto objąć dodatkową ochroną. Będziemy je dokładnie analizować. Strona pozwoli w sposób aktywny wyjść do lokalnych społeczności - mówi Mikołaj Dorożała.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama