Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 07:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Paszport za pół ceny... jakie jeszcze ulgi i przywileje mają strażacy OSP?

Ochotnicza Straż Pożarna, będąca nieodłączną częścią społeczności lokalnych pełni nieocenioną rolę w ratowaniu życia i mienia. Za ich wkład w zapewnienie bezpieczeństwa przysługują im różne przywileje, o których często niestety nie wiedzą.

Autor: Krzysztof Foremny

Paszport za pół ceny

Obecnie wysokość opłaty paszportowej za wydanie tego dokumentu dla osoby pełnoletniej wynosi 140 zł. Jest to pełna opłata. Strażacy z OSP mogą jednak liczyć na 50% zniżki. Jak można przeczytać na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego: 

“Osoby uprawnione do opłaty obniżonej w kwocie 70 zł… strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej oraz osoby, którym przyznano świadczenie ratownicze”

Dodatkowo, ulga obejmuje również osoby, którym przyznano świadczenie ratownicze. Obejmują one szerokie spektrum specjalistycznych działań ratowniczych, których rola jest niezwykle istotna w sytuacjach kryzysowych. Ulga ta staje się zatem dodatkowym wsparciem dla tych, którzy pełnią funkcje ratowników, wspierając ich również finansowo.

Prawo do świadczenia ratowniczego

Zgodnie z przepisami, mężczyźni, którzy osiągnęli 65 lat, oraz kobiety, które ukończyły 60 lat, są uprawnieni do ubiegania się o świadczenie ratownicze. Dodatkowo, koniecznym warunkiem jest, aby przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) lub 20 lat (w przypadku kobiet) aktywnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych jako członkowie OSP. Te kryteria mają na celu uwzględnienie długotrwałego zaangażowania i doświadczenia strażaków w służbie społecznej. 

Decyzje o przyznaniu tego świadczenia podejmuje właściwy Komendant Powiatowy lub Miejski Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku ewentualnych odwołań od tych decyzji, Komendanci Wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej są odpowiedzialni za ich rozpatrzenie.

Zwolnienie z pracy i czas na odpoczynek

Pracodawca ma również obowiązek zwolnić strażaka ratownika z wykonywania swoich obowiązków zawodowych podczas uczestnictwa nie tylko w działaniach i akcjach ratowniczych, ale także na szkoleniach lub ćwiczeniach zorganizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub inne uprawnione podmioty. To zwolnienie obejmuje okres trwania tych działań. Strażak ma również zapewniony czas konieczny do wypoczynku zgodnie z postanowieniami art. 132 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy:

“par. 1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, z zastrzeżeniem par. 3 oraz art. 136 par. 2 i art. 137.”

Choć poświęcenie strażaków OSP w służbie społecznej jest powszechnie doceniane, niejednokrotnie brakuje informacji dotyczących korzyści i przywilejów. To tylko niektóre z ważniejszych ulg i przywilejów. Więcej na ten temat można przeczytać w Ustawie o Ochotniczej Straży Pożarnej.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ