Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:24
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

105 lat PCK. Pomagamy od początku – bez końca

W czwartek 18 stycznia najstarsza organizacja humanitarna w Polsce - Polski Czerwony Krzyż - kończy 105 lat. Z tej okazji poznajcie ich historię oraz teraźniejszość. Zapraszamy na wywiad z kierownikiem Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie panią Gabrielą Lipką – Maciejowską.
  • Źródło: OR PCK Krosno
105 lat PCK. Pomagamy od początku – bez końca

Autor: Artur Michelis

Gabriela Lipka – Maciejowska - Kierownik OR PCK w Krośnie:

W Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie działam tak naprawdę na dwóch płaszczyznach. Pierwsza stricte statutowa, charytatywna, wolontariacka gdzie wspieramy wszelkie inicjatywy lokalne, pomagamy potrzebującym, osobom wykluczonym, osobom o trudnej sytuacji materialnej, dzieciom jak i osobom starszym. Niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof. Upowszechnienie międzynarodowego prawa humanitarnego. Akcje te oparte są na pomocy humanitarnej, gdzie najczęściej pomoc ta jest w formie paczek żywnościowych, z chemią gospodarczą i środkami higieny osobistej. Dodatkowo prowadzimy programy PCK m.in. program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” – skierowany do zerówek i szkół podstawowych, który opiera się na profilaktyce higieny jamy ustnej i przekonania  wizyt u stomatologa; program „Bezpieczny Patrol” czy „Drogowe ABC” jak również „#Akcjadonacja”. Kolejnym programem cyklicznym jest „wyprawka szkolna”, czyli plecak wraz z wyposażeniem trafia na najuboższych polskich dzieci oraz od 2 lat równolegle do dzieci z Ukrainy. Jeden ze sztandarowych projektów ogólnopolskich PCK jest Olimpiada zdrowia PCK z biedronką, podczas którego dzieci w wieku szkolnym mogą poszerzyć swoją wiedzę a temat zdrowego odżywiania, trybu życia i promocji zdrowia, jest to również bardzo wartościowy program pod względem możliwości, jakie daje, ponieważ jest wieloetapowy, na etapie już ogólnopolskim można wygrać nawet indeks na uczelnie wyższe. Prowadzone są również wewnętrzne programy aktywizujące oraz promujące jednostkę PCK.

Promocja donacji krwi

Warto wspomnieć również o naszych krwiodawcach, którzy bezinteresownie ratują codziennie ludzkie życie. My jako PCK promujemy na terenie oddziału bardzo intensywnie temat oddawania krwi i zachęcania nowych członków. Współpracując z Oddziałem Terenowym RCKiK w Krośnie jesteśmy na bieżąco z danymi statystycznymi jak również mamy wspólnie możliwość i narzędzia do tego, aby informację rozpowszechniać o krwiodawstwie w szerokim zakresie, organizując m.in. akcje donacji, czyli krwiobusy w różnych miejscach naszego Oddziału Rejonowego PCK, tworząc konferencje, spotkania dla krwiodawców. W PCK mamy przywilej na bieżąco spotykać się z krwiodawcami i wystawiamy legitymacje oraz wręczamy odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II, III stopnia zależnie od ilości tej krwi oddanej. Ciekawostką jest statystyka, jaką pozyskaliśmy od oddziału terenowego w Krośnie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie odnośnie ilości pobranej krwi łącznie krew czystą + osocze i jego składniki wynosi w roku 2023 r. 3 111 222 ml. W swoich szeregach mamy razem ok. 50 kół Szkolnych PCK, klubów szkolnych HDK oraz Zakładowych Klubów HDK na terenie Oddziału Rejonowego PCK Krosno.

Pomoc osobom potrzebującym

Drugą płaszczyzną działań Oddziału Rejonowego PCK w Krośnie działamy na rzecz osób najbardziej potrzebujących, ubogich, chorych, niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi oraz mniejszości narodowych. Świadczymy usługi opiekuńcze nad osobami, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, następnie specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone na rzecz osób dorosłych i dzieci z zaburzeniami psychicznymi, kolejno program asystent osoby niepełnosprawnej czy opieka wytchnieniowa. W roku 2023 pozyskaliśmy z dotacji w Gminie Krosno, Krościenko Wyżne oraz Gminy Korczyna łącznie ponad 2.5 miliona złotych na wykonanie usług, zapewnienie pracy i płacy wykwalifikowanej kadrze pracowników środowiskowych tzw. Sióstr PCK. Rok 2024 jest rokiem przełomowym nie dość, że to rok jubileuszowy to zaplanowane jest uruchomienie kolejnych programów, dotacji, funduszy i inwestycji, dzięki którym będziemy mogli szerzej promować, pracować i działać na rzecz społeczeństwa poprzez różnego rodzaju akcje i działania.

„Można pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.”to maksyma, która od lat towarzyszy Kierownik Oddziały Rejonowego PCK w Krośnie, Pani Gabrieli Lipka – Maciejowskiej. 

 

Polski Czerwony Krzyż - historia

Polski Czerwony Krzyż powstał 18 stycznia 1919 roku w Warszawie, dwa miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. PCK jest od początku swego istnienia głęboko związany z historią Polski. Był obecny przy najważniejszych dziejowych wydarzeniach takich jak: konflikt zbrojny 1920 roku, przewrót majowy 1926, wielkie katastrofy naturalne Drugiej Rzeczpospolitej, kampania wrześniowa 1939 roku, ekshumacja grobów katyńskich, Powstanie Warszawskie, odbudowa Polski po wojnie, przemiany 1989, powódź stulecia w 1997 roku, pandemia Covid19, konflikt w Ukrainie. 

Polski Czerwony Krzyż od  105 lat odpowiada na aktualne potrzeby społeczne. Pod znakiem czerwonego krzyża działają ludzie, którzy służą drugiemu człowiekowi. Niezależnie od pochodzenia, poglądów, czy orientacji politycznej: wszystkich nas łączy potrzeba bezinteresownego pomagania. Wielu wolontariuszy niosąc ratunek innym, poświęca się tracąc własne zdrowie lub nawet życie. Każda z tych osób zasługuje na ogromny szacunek i pamięć” – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. 

W początkowym okresie (1919 – 1923) prace Czerwonego Krzyża w Polsce toczyły się w warunkach zbliżonych do konfliktu zbrojnego. Aktualny był problem ozdrowieńców i inwalidów, którym ciężko było znaleźć miejsce w społeczeństwie. Masowym zjawiskiem pozostawało bezrobocie, dotykające w dużej mierze zdemobilizowanych żołnierzy. Pomoc wykluczonym weszła na stałe do programu Polskiego Czerwonego Krzyża. Wyzwaniem była walka z chorobami zakaźnymi, na tym polu sukcesy odnosiły przychodnie PCK. Na wsi, w dużej mierze pozbawionej podstawowej opieki medycznej, szerzono edukację sanitarną. 

Nierozwiązanym problemem Dwudziestolecia była bezdomność. Polski Czerwony Krzyż starał się zapewnić ludziom w kryzysie bezdomności: opiekę lekarską, ambulatoryjną i szpitalną, jak również niezbędne lekarstwa i środki higieny osobistej, zaś dzieciom pochodzącym z tych rodzin darmowe wyżywienie i witaminy. Propagowano akcję przyjmowania w zamożniejszych domach ubogich dzieci do stołu, co miało głęboki wymiar humanitarny. Akcją pomocy doraźnej obejmowano także ofiary klęsk żywiołowych (powodzi, pożarów etc.), organizowano szpitale polowe i punkty opatrunkowe: wyposażone w profesjonalny sprzęt. 

Opieka medyczna oraz pomoc humanitarna wymagały szkolenia kadr, oraz doskonalenia umiejętności. Kluczowe znaczenie miał program edukacyjny dla sióstr pogotowia sanitarnego (nazwanych Siostrami PCK). Specjalne kursy prowadzono dla ratowników i drużyn ratowniczych. Do transportu rannych i chorych używano wówczas koni, ale także pierwszych samochodów. Szerokim echem odbiło się wykorzystywanie przez Polski Czerwony Krzyż samolotu, co uchodziło wtedy za dowód postępu. Jedną z pięknych kart 105-letniej historii było zorganizowanie przez PCK masowego krwiodawstwa. Istnieje do dziś. 

Działalność w czasie II wojny światowej odbywała się w warunkach ekstremalnie trudnych. Czerwonokrzyski personel był obecny na polach bitew i na miejskich barykadach, wszędzie z oddaniem realizując swą ogólnoświatową misję zapobiegania lub pomniejszania ludzkiego cierpienia. Po wojnie w całym kraju zaczęły powstawać placówki PCK, łączące w sobie funkcje: przychodni lekarskiej, noclegowni, świetlicy, a także magazynu wydającego ubrania i żywność. Z pomocą przychodziło Biuro Informacji i Poszukiwań, które tylko w 1945 roku otrzymało 1 020 845 zapytań, a w 120 364 przypadkach zdołało udzielić odpowiedzi. 

Dzisiaj jako najstarsza organizacja humanitarna w Polsce Czerwony Krzyż ma bogate tradycje, a przy tym jest nowoczesny i śmiało patrzy w przyszłość. Obecna Strategia 2030 opiera się na 3 filarach działań: gotowości do działania w czasach kryzysu, działań na rzecz zdrowia i profilaktyki oraz aktywizacji społeczeństwa i niwelowanie nierówności społecznych. Misją PCK pozostaje zapobieganie i pomniejszanie ludzkiego cierpienia oraz ochrona godności człowieka, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, czy przekonań. Organizacja pomaga m.in. dzieciom i osobom starszym, chorym i rannym, migrantom i uchodźcom. W 2022 roku PCK objął pomocą społeczną ponad 1,3 mln beneficjentów, oferując m.in.: dożywianie, paczki żywnościowe, zestawy higieniczne, odzież oraz zapomogi pieniężne. PCK prowadzi 13 magazynów pomocy doraźnej, z których każdego roku korzysta ponad 96 200 osób. Ponad 4570 sióstr PCK na co dzień opiekuje się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Seniorzy korzystają z zajęć oferowanych przez 26 Klubów Seniora PCK, natomiast dzieci i młodzież mogą uczęszczać do 38 świetlic środowiskowych.

Po 24 lutego 2022 roku bardzo ważną grupą beneficjentów PCK stali się uchodźcy z Ukrainy. Dotychczas z pomocy PCK, oferowanej w różnych formach, skorzystało prawie 1,8 mln uchodźców zza wschodniej granicy. Polski Czerwony Krzyż prowadzi dla nich m.in. Centra Integracji, w których podopieczni korzystają z pomocy psychologa, prawnika, a także doradców zawodowych, dzięki czemu mają szansę na aktywizację zawodową. 

Polski Czerwony Krzyż stale rozwija ogólnopolski System Ratownictwa, wyposażając swoich ratowników w nowoczesny sprzęt: specjalne samochody, drony, mobilne punkty sanitarne. 

W ramach systemu tworzone są Grupy Pomocy Humanitarnej, złożone z przeszkolonych wolontariuszy. Ważnym aspektem działalności PCK pozostaje Krajowe Biuro Poszukiwań i Informacji. Najstarsza organizacja humanitarna w Polsce nadal promuje honorowe krwiodawstwo. Prowadzi kampanie społeczne, szerzy edukację zdrowotną, organizuje zbiórki dla potrzebujących. Pomoc nie byłaby możliwa bez darczyńców oraz wolontariuszy. 

105. rocznica powstania Polskiego Czerwonego Krzyża odbywa się pod hasłem: 

Pomagamy od początku – bez końca

Najważniejsze informacje na 105. rocznicę powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. 

  • Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną w kraju. Powstał 18 stycznia 1919 roku w Warszawie, dwa miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 
  • 105. rocznica powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w styczniu 2024 roku odbywa się pod autorskim hasłem: Pomagamy od początku – bez końca. 
  • W początkowym okresie istnienia (1919 – 1923) prace Czerwonego Krzyża w Polsce toczyły się w bardzo trudnych warunkach, zbliżonych do konfliktu zbrojnego: powstanie Wielkopolskie, powstania śląskie, konflikt zbrojny w 1920 roku.
  • Aktualny po I wojnie światowej był problem ozdrowieńców i inwalidów. Masowym zjawiskiem pozostawało w odradzającej się Polsce bezrobocie. Pomoc ubogim i wykluczonym weszła wtedy na stałe do programu Polskiego Czerwonego Krzyża.
  • Wyzwaniem w Drugiej Rzeczpospolitej była walka z chorobami zakaźnymi, na tym polu sukcesy odnosiły powstające przychodnie PCK. Na wsi, w dużej mierze pozbawionej podstawowej opieki medycznej, Czerwony Krzyż szerzył edukację sanitarną.
  • Polski Czerwony Krzyż starał się zapewnić ludziom w kryzysie bezdomności: opiekę lekarską, ambulatoryjną i szpitalną, jak również niezbędne lekarstwa i środki higieny osobistej, zaś dzieciom pochodzącym z tych rodzin darmowe wyżywienie i witaminy.
  • Prowadzono akcje pomocy doraźnej, które obejmowały ofiary klęsk żywiołowych (powodzi, pożarów etc.), organizowano szpitale polowe i punkty opatrunkowe: wyposażone w profesjonalny, nowoczesny sprzęt (w tym samochody, a nawet samolot).
  • Działalność PCK w czasie II wojny światowej odbywała się w warunkach ekstremalnie trudnych. Czerwonokrzyski personel był obecny na polach bitew i na miejskich barykadach, wszędzie realizując misję zapobiegania lub pomniejszania ludzkiego cierpienia.
  • Obecnie kontynuujemy piękne tradycje i stale rozwijamy się. W 2022 roku PCK objął pomocą społeczną ponad 1,3 mln beneficjentów oferując m.in.: dożywianie, paczki żywnościowe, zestawy higieniczne, odzież oraz zapomogi pieniężne.
  • Bardzo ważne są dla nas tematy związane ze zdrowiem i higieną. W Polsce ponad 4570 sióstr PCK na co dzień opiekuje się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Seniorzy korzystają ponadto z zajęć oferowanych przez 26 Klubów Seniora PCK.
  • Po 24 lutego 2022 roku bardzo ważną grupą beneficjentów PCK stali się uchodźcy z Ukrainy. Dotychczas z pomocy PCK, oferowanej w różnych formach, skorzystało prawie 1,8 mln uchodźców z Ukrainy. PCK prowadzi teraz m.in. 9 Centrów Integracji. 
  • Polski Czerwony Krzyż stale rozwija ogólnopolski System Ratownictwa. W 2024 roku naszym hasłem jest: Bądź bezpieczny z PCK.

7 Podstawowych Zasad PCK

Polski Czerwony Krzyż, jako członek Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, jest częścią składową Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Przestrzega Statutu Ruchu, Konstytucji Federacji i uchwał organów Ruchu. W swej działalności kieruje się zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego oraz Podstawowymi Zasadami Ruchu, którymi są:


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama