Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 06:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niecodzienna lekcja bezpieczeństwa z Tomciem Brygadzistą i Zebrą Drogową

Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia – to od nich dziś i wczoraj 550 dzieci ze szkół podstawowych z Krosna i Tyrawy Wołoskiej dowiedziało się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. Organizatorem akcji edukacyjnej promującej umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza w pobliżu budowy, jest firma Skanska. To już dziewiąta edycja kampanii edukacyjnej!
Niecodzienna lekcja bezpieczeństwa z Tomciem Brygadzistą i Zebrą Drogową
fot. Skanska

Spotkania w Szkole Podstawowej nr 15 w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Krośnie oraz w Zespole Szkół w Tyrawie Wołoskiej odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Skanska „Bezpieczni w pobliżu budowy”. Skanska, która jest wykonawcą mostu przez rz. Tyrawka w m. Tyrawa Wołoska oraz drogi łączącej ul. Żwirki i Wigury z ul. Lelewela Krośnie przeprowadzą tę akcję od 8 lat w szkołach zlokalizowanych w pobliżu jej placów budów.

Edukacja z Tomciem Brygadzistą
Bajkowi bohaterowie przedstawienia – Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia uczyli najmłodszych, jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.

- To było bardzo fajne i śmieszne przedstawienie. Najbardziej podobało mi się, jak Zebra śpiewała i rozmawiała z nami o bezpieczeństwie na budowie. Mówiła też o tym, że trzeba nosić kaski, że dzieci nie mogą wchodzić na teren budowy, żeby cegły i beton nie spadły na głowę. Za udział w konkursie dostałem fajną kamizelkę – powiedział 7-letni Kacper, uczeń jednej ze szkół, w której odbyło się pouczające przedstawienie.

Inicjatywę doceniają także nauczyciele i dyrektorzy szkół. - Spektakl spotkał się z żywą reakcją. Poruszana w nim tematyka trafiała do dzieci dzięki energicznej i pełnej ekspresji grze aktorów. Zagadnienia przedstawiane w scenkach były bliskie uczniom, którzy mogli utożsamiać się z bohaterami i wyciągać wnioski z ich i swojego, nie zawsze właściwego, zachowania w pobliżu budowy. Profilaktyczna akcja spełniła założone cele, uczniowie cytowali na korytarzach bohaterów przedstawienia, a otrzymane odblaski znalazły swoje miejsce w widocznych miejscach na tornistrach czy rowerach – podsumował jeden z nauczycieli.

Już ponad 122 tysiące odblaskowych dzieci
Od 2008 roku Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe. Przez 8 lat, w kilkuset spotkaniach w ramach akcji wzięło udział ponad 122 tys. dzieci.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 r. miało miejsce 32 967 wypadków drogowych, w których 48 dzieci w wieku 7-14 lat poniosło śmierć, a 2 195 odniosło obrażenia. Najczęstsze przyczyny wypadków to: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię na czerwonym świetle.

Kampania prowadzona przez Skanska jest odpowiedzią na te problemy.
- Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Agnieszka Kotela, lokalny koordynator kampanii. - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych zwiększających ilość widocznych dzieci poruszających się po zmierzchu. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję.

- To, że porównaniu z 2014 rokiem zmalała liczba wypadków z udziałem dzieci o ponad 2 tysiące, dla nas - organizatora akcji, jest bardzo ważnym sygnałem  i potwierdzeniem, że nasze działania przynoszą realne efekty – dodaje Agnieszka Kotela.

* 31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym”, zgodnie z którą „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. (rozdział II, „Ruch pieszych”, pkt. 4a).

Informacja prasowa



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama