Gimnastyka korekcyjna to zajęcia dedykowane nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym. Może mieć jeden z dwóch celów: korygujący lub profilaktyczny, a podczas spotkań korzysta się z różnego rodzaju sprzętu – od drabinek, przez maty, aż po taśmy i piłki. Kto może prowadzić takie ćwiczenia? Osoba z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu gimnastyki korekcyjnej, np. po kursie instruktora. Jeżeli interesuje cię właśnie to szkolenie, to sprawdź, jakie wybrać.
Instruktor gimnastyki korekcyjnej – uprawnienia
Jak już wspomnieliśmy, instruktor gimnastyki korekcyjnej musi mieć odpowiednie uprawnienia. Jednym z najlepszych sposobów na ich zdobycie jest wzięcie udziału w kursie, na który mogą zapisać się osoby pełnoletnie z ukończoną szkołą średnią lub zawodową. Co ciekawe, uzyskanie uprawnień to całkiem przyszłościowe rozwiązanie. Jak to możliwe? Ze względu na siedzący tryb życia czy ciężkie plecaki wypełnione podręcznikami coraz więcej dzieci zmaga się nie tylko z bólem pleców, ale także wadami kręgosłupa, które koryguje się właśnie na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej.
Po ukończeniu kursu instruktora gimnastyki korekcyjnej można znaleźć zatrudnienie w:
- ośrodkach kultury,
- ośrodkach sportu i rekreacji,
- związkach sportowych,
- klubach sportowych,
- projektach unijnych.
Oczywiście, gimnastyka korekcyjna na kursie przygotowuje również uczestników do prowadzenia zajęć w przedszkolach i szkołach publicznych oraz prywatnych.
Kurs instruktora gimnastyki korekcyjnej – online czy stacjonarnie?
Gdzie zdobyć uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej – na kursie online czy stacjonarnym? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób zainteresowanych wzięciem udziału w szkoleniu. Jeśli i ty masz wątpliwości, to zdecydowanie warto rozważyć zapisanie się na kurs online, który ma mnóstwo zalet:
- jego ukończenie umożliwia poszukiwanie legalnej pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej,
- pozwala zdobyć uprawnienia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania,
- został opracowany w taki sposób, aby opanowanie materiału było możliwe nawet w ciągu kilku dni (w przypadku najaktywniejszych uczestników),
- może zostać dofinansowany przez urząd pracy (dotyczy wyłącznie osób zarejestrowanych w UP).
Do tego kurs instruktora gimnastyki korekcyjnej online jest po prostu wygodniejszy w przerabianiu – można robić to w dowolnym miejscu i czasie, zamiast dostosowywać się do harmonogramu określonego przez organizatorów szkolenia stacjonarnego.
Krótki przegląd programu z zakresu gimnastyki korekcyjnej – szczegóły kursu dla przyszłych instruktorów
Chcąc zostać instruktorem gimnastyki korekcyjnej po kursie, należy przerobić dwie części szkolenia – ogólną i specjalistyczną. Pierwsza z nich obejmuje podstawy anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka, fizjologię wysiłku fizycznego oraz żywienie i dietetykę w sporcie. Z kolei druga skupia się na specjalistycznej wiedzy z zakresu gimnastyki korekcyjnej – ogólnym wprowadzeniu do tematu, analizie posturogenezy i wad postawy, metodach oceny postaw ciała czy pracy nad wadą z odpowiednią grupą wiekową.