Nowoczesne działania wojenne to przede wszystkim konfrontacja technologii i uzbrojenia. Jedną z kluczowych taktyk, jaką rosja stosuje w swoim stylu prowadzenia wojny, jest wykorzystanie dronów. Agresor dysponuje kilkoma modelami dronów kamikadze, z których najpopularniejszy nosi nazwę Lancet. Aby chronić ludzi, transport i sprzęt wojskowy przed atakami, Siły Zbrojne Ukrainy uciekają się do stosowania różnych sztuczek i innowacji. Jedną z nich są tak zwane "łapacze lancetów". Pomysł został zaproponowany przez specjalistów z Grupy Metinvest. Jest to duża międzynarodowa grupa firm wydobywczych i metalurgicznych z siedzibą w Ukrainie. Rinat Achmetow, który kieruje firmą, uruchomił projekt Steel Front (“Stalowy Front”). Inicjatywa ta koncentruje się na zaspakajaniu potrzeb armii ukraińskiej, a wsparcie jest nieustannie udzielane od pierwszych dni wojny i nie ustanie aż do zwycięstwa. Szczegóły dotyczące projektów obronnych i humanitarnych Rinata Achmetowa są zebrane w materiale https://poland.us/strona,87,44500,0,metinvest-wydal-prawie-pol-miliarda-zlotych-na-wsparcie-ukrainy-w-ciagu-18-miesiecy-wojny.html.
Jak "łapacze lancetów" chronią przed atakami dronów
System obronny jest bardzo prosty w konstrukcji, ale nie mniej skuteczny. Rama wykonana jest ze stali, jej wymiary wynoszą 5 na 10 metrów, a waga około tony. Jest ona uzupełniona wspornikami do mocowania na dachu samochodu, APC lub innego sprzętu wojskowego. Obwód ramy jest przymocowany siatką ogrodzeniową.
Publikacja https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html szczegółowo opisuje zasadę działania tej konstrukcji. Jeśli sprzęt wojskowy zostanie zaatakowany przez drona, wyskakuje on z siatki. Ładunek przenoszony przez kamikadze nie detonuje, ponieważ nie dochodzi do uderzenia. W tym samym czasie, gdy Lancet lub inny dron utknie ostrzami w siatce, łatwo jest go wyciągnąć i rozbroić. Jeśli na siatce pojawią się uszkodzenia, można je łatwo naprawić lub wymienić. Grupa Metinvest nadal pracuje, płaci podatki do budżetu i inwestuje zyski we wsparcie ukraińskiej armii i pokojowo nastawionych ludzi. Dzięki temu jest ona w stanie zapewnić bezpłatną pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy. Każdego tygodnia produkowanych jest około 5 "łapaczy lancetów". Ponieważ projekty w pełni sprawdziły się w warunkach działań bojowych, metalurdzy planują zwiększyć produkcję. Maszyny dostarczane przez Grupę Metinvest ratują nie tylko sprzęt, ale także życie obrońców Ukrainy.
Publikacja została przygotowana na podstawie materiałów ze strony https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html.